Yüzmenin Sağlığa Yararları

Formda kalmak isteyebileceğiniz uzun bir spor listesi var ve yüzmek bu listenin ilk sırasında yer almaktadır. Oldukça dinlendirici ve hatta eğlenceli bir egzersiz yöntemi olduğu düşünülen yüzmenin sağlığa yararları kesinlikle tartışılmazdır.

Yüzmenin Sağlığa Yararları

Yüzme, vücudun tüm kaslarını kullanan ve kardiyovasküler dayanıklılık geliştirmeye yardımcı olan mükemmel bir spordur. Nefes almak için iyi bir egzersizdir, özellikle akciğerler ve vücut ağırlığınızın neden olduğu baskı eklemlerini geçici olarak rahatlatır. Su ayrıca, kan akışını ve selülitle ilgili sorunları iyileştirmeye yardımcı olan bir masaj etkisine de sahiptir.

İdeal olarak, haftada bir veya iki kez 30 ila 45 dakika yüzmelisiniz. Kas hasarını önlemek için, vuruşları değiştirmeniz de önemlidir.Mantar enfeksiyonlarını önlemek için, bir duş almalı ve yüzdükten sonra dikkatlice kurulanın. Ayrıca bazı hastalıklardan kaçınmanıza yardımcı olmak için soyunma odasında ve duşlarda flip-flop ayakkabılar kullanmalısınız. Saçlarınız için bir bone takmak genellikle zorunludur ve havuzu temiz tutmak için kullanılan kimyasal ürünlerden koruyabilir.

 

yuzmenin-yararlari

 

Kim yüzmeye gitmemeli?
Bazı sağlık durumları iyileşmek için biraz zaman gerektirir ve tekrar sağlıklı olana kadar yüzmekten kaçınılmalıdır. Bunlar arasında bronşit ve akut astım atakları gibi akciğer enfeksiyonu; anjin; ve boğaz, sinüs ve özellikle kulaklar dahil olmak üzere üst solunum yolu enfeksiyonları yer almaktadır.

Egzemanın akut alevlenmesi veya zona parçası gibi bazı cilt rahatsızlıklarıyla yüzmekten kaçınılmalıdır.

Eğer bayılma nöbetleri ve epilepsi geçirirseniz veya diyabet hastasıysanız, yüzmeden önce tıbbi yardım almanız gerekir. Havuza girmeden önce cankurtaranı bilgilendirmek de önemlidir.

Yüzme havuzlarındaki hava, astım eğilimi olan bazı çocuklar ve bebekler için ağırlaştırıcı olabilir. Her zaman bir bebeği veya çocuğu havuza almadan önce tıbbi yardım alınız.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir