Yeni Doğan Kediye Kolay Çiş Eğitimi Nasıl Verilir?

Kediye Kum Eğitimi Nasıl Verilir?

Kediler yeni doğduklarında çişlerini tutamaz ve bulundukları yerlere çişlerini yaparlar. Bu 1-1.5 ay bu şekilde devam eder. Anneleri 1.5 aydan sonra fizyolojileri kuma çiş yapmaya hazır olduğunda eğitimlerini vermeye başlar. İlk çiş eğitimlerini annelerinden öğrenirler. Bu yüzden çok küçükken yavru kediler annelerinden ayrılmamalıdır.

Anne kediler yavrularını çiş kumunun üzerine koyarak çişlerini yaptırmayı yavaş yavaş öğretir.Annenin kediye çiş eğitimi verme sürecini hızlandırmak için bizim de yapabileceklerimiz vardır.


Yavru kediyi ilk olarak kumla tanıştırmalıyız. Kumu koklamasını eşelemesine ortam sağlamalıyız. Bu süreçte kum seçimimiz de önemlidir. Kalın taşlı kumlar yerine, minik taşlı kum seçimimiz yavru kedinin çişe alışmasını kolaylaştıracaktır. Yine evin içinde en çok gittiği yere kumu koymamız onun için tercih nedeni olacaktır.

Yavru kedinin çiş eğitimi sırasında ona uygun çiş kapları tercih edebiliriz. Bu süreçte açık çiş kapları daha uygun olacaktır. Çiş eğitimi sırasında çişini tutamayıp etrafa işediğinde, çişini yaptığı yeri mutlaka temizlemeliyiz ki kokusunu alıp oraya çiş yapmaya alışmasın.

Son olarak bir püf noktası olarak kedinin çiş kumuna bir iki damla çamaşır suyu dökerseniz, bunu kendi kokusu sanıp oraya çişini yapacaktır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir