Yatak Odası İçin Perde Önerileri

Perdeler evin en güzel süsüdür. Mobilyalarla uyumu, kullanışlılığı, güzelliği, kalitesi derken pek çok kriter perde seçiminde önemlidir. Çok fazla model ve renk seçeneğinin olması seçimi zorlaştırmaktadır. Peki yatak odası için seçeceğiniz perdelerin uykunuzun kalitesine dahi etkisinin olduğunu biliyor musunuz?

Gece gözlerimizi kapattığımız, gündüz gözümüzü açıp güne başladığımız yer yatak odasıdır. Gündüz uyandığınızda gördüklerinizin içinizi açacak şeyler olması önemlidir. Güneşlik/iç perde seçiminde en önemli husus ışığı içeri geçirmemesidir. Karanlık ortamda uyunan uyku daha kalitelidir. Sabah saatlerinde gün ışığı ile beraber uyanmak istemiyorsanız ışığı geçirmeyen güneşlikler işinize yarayacaktır.

Tül perdeniz ise mobilyalarınızla uyumlu, sabah uyandığınızda içinizi açacak renklere sahip olmalıdır. Koyu renk perdelerden kaçınmalısınız. Eğer mobilyalarınız sade ise desenli tülleri tercih edebilirsiniz. Fakat desenli duvar kağıtlarınız varsa, yatak başlığınız ve mobilyalarınız fazla hareketli ise desensiz ancak canlı renklere sahip perde tercih edebilirsiniz. Odanızı küçük ve basık gösterecek renk ve modellerden kaçınmalı, ferah perdeleri seçmelisiniz.

 

Eğer mobilyaları ön plana çıkarmak istiyorsanız perdelerinizi duvar rengine yakın tercih etmelisiniz. Mobilyalarınız sade ise perdelerinizi daha canlı ve desenli seçerek yatak odanızın daha dikkat çekici olmasını sağlayabilirsiniz. Zevkinize göre stor, tül veya zebra perde seçebilirsiniz. Perdenizin toz toplamaması sağlık ve temizlik açısından son derece önemlidir.

Temizliği kolay olan ve ütü gerektirmeyen kaliteli ürünleri tercih edebilirsiniz. Elbette perdenizin dışarıdan yatak odanızın içerisinin gözükmesini engelleyecek şekilde olması da önemlidir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir