Vertigo Nedir Nasıl Anlaşılır?

Vertigo kişinin kendisinin veya etrafındaki nesnelerin döndüğünü hissettiği, ilk akla geldiğinde baş dönmesi olarak anılan ve kişide meydana geldiğinde denge bozukluğuna neden olan son dönemlerde neredeyse 3 kişiden birinin şikayetçi olduğu bir rahatsızlıktır. Özellikle günlük yaşamın stresleri bu belirtilerin sık ve ağır yaşanmasına neden olmaktadır.

Esasen hastalık desek de vertigo tek başına bir hastalık olmayıp kişide var olan başka bir hastalığın belirtisidir. Belirtilerini göstermeye başladığında kişinin günlük hayatı ve iş hayatı son derece olumsuz etkilenir. Ataklar kişiden kişiye değişmekte olup birkaç saat içerisinde biteceği gibi bir gün boyunca da devam edebilir.

Vertigo atağı geçiren bir kişi yaşadığı hissi genel olarak “sanki yer ayağımın altından kaydı” diyerek açıklamaktadır. Baş dönmesi ve denge kaybının yanında bulantı, terleme, kulakta tıkanıklık, çınlama ve kuvvet kaybı da görülebilir. Bu belirtiler ileri seviyelere ulaştığında ciddi anlamda kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyecek sonuçlar doğurur. Vertigo basit bir grip sonrası ortaya çıkabileceği gibi çok ciddi hastalıkların da habercisi olabilir.

Belirtileri hisseder hissetmez mutlaka tam teşekküllü bir hastaneye başvurulmalı, belirtiler ve şikâyetler doğru bir şekilde hekime aktarılmalı; vertigonun kaynak hastalığı belirlenmelidir. Son dönemlerde bu hastalıkla ilgili olarak özellikle üniversite hastanelerinde kulak burun boğaz bölümü bünyesinde vertigo merkezleri kurulmuştur.

Siz de eğer baş dönmesi, yukarıda belirttiğimiz üzere yer ayağınızın altından kayıyor hissi, bulantı, baş hareketleri neticesinde dönme, ayağa kalktığınızda veya başınızı bir yönde çevirdiğinizde ani ve şiddetli baş dönmeleri hissederseniz mutlaka uzman bir doktora başvurmalısınız.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir