Süspansiyon Arızaları Nelerdir?

Süspansiyon sorunları nelerdir?

Bir araç süspansiyon sistemi, yol yüzeyi ve aracın lastiği arasındaki sürtünmeyi en üst düzeye çıkarmak, yolcu konforunu arttırmak ve direksiyon stabilitesini sağlamak için tasarlanmıştır. Araba süspansiyonları yıllar içinde çok fazla gelişti ve modern araçlar daha önce hiç olmadığı kadar gelişmiş süspansiyon sistemlerine sahiptir. Ancak, süspansiyon sistemlerinde yapılan tüm iyileştirmelere rağmen, zaman zaman problemler devam etmektedir. Yaylar, amortisörler (ya da bazı araçlarda payandalar), virajlı çubuklar, kontrol kolları ve diğer parçalar da dahil olmak üzere süspansiyon bileşenleri, ön hatlarda görev yapan muharebe birlikleri gibidir: Her gün çukurlu sokaklarla, yağmurlarla, karla, çöplerle ve bir çok farklı pislikle mücadele etmek zorunda kalırlar.

 

süspansiyon sorunları

 

Bu koşullar altında, bir süspansiyon sisteminin hemen hemen her parçası, yıllarca suistimalden zarar görebilir veya yıpranabilir. Arabanızın süspansiyonunu etkileyen problemler olup olmadığını nasıl anlarsınız? Süspansiyon sorunlarına dair detaylı bilgiler aşağıda maddeler halinde açıklanmıştır;

Zayıf tekerlek hizalaması: Süspansiyonunuzla ilgili bir sorun olduğunda tekerleklerinizi düşünmeyebilirsiniz, ancak yapmalısınız. Tekerlekler doğru yönde (tam anlamıyla) işaretlenmeli ve ayak parmağı, kamber ve tekerleğe hizalanmalıdır. Aksi takdirde, diresiyonunuz düz gittiğinizde ortalanmayacaktır ve lastik aşınması artacaktır. Tekerlekler, çukurlar ve bordürlerle hizalanmadan koparılır, ancak tekerleklerin hizalanması, hasarlı yayları düzeltmez, kolları veya hizalamayı etkileyen diğer parçaları kontrol eder.

Yaylar: Yaylar, araba süspansiyonunun önemli bir parçasıdır. Otomobilin ağırlığını tutan şey onlardır;  sarkabilir veya kırılabilirler. Aracınız düz bir zeminde ise ancak bir köşe diğerlerinden daha düşükse, bu hasarlı bir yay işaretidir. Görsel olarak onaylamak için köşelerin yüksekliğini ölçebilirsiniz. Ayrıca, darbelere karşı netleme sesleri duyabilirsiniz ve hasarlı bir yay, desteklediği ağırlığı kontrol edemediğinden aracınız güvende olmayabilir.

Bilyalı mafsal: Bunlar, süspansiyonu tekerleklere bağlayan pivot noktalarıdır ve yukarıdan aşağı hareketlerden gelen bir miktar şoku emer ve direksiyon açısı değiştikçe döner. Özellikle dönerken onların gıcırdadığını duyabildiğinizde değiştirilmeleri gerektiğini bileceksiniz. Bir tamirci, elleriyle zorlayabilecekleri tekerlek hareketi miktarını veya bazı durumlarda, bilyeli mafsallar üzerindeki aşınma göstergeleri ile değiştirilmeleri gerekip gerekmediğini söyleyebilirler.

Kontrol kolları: Bunlar, tekerlekleri çerçeveye tutan ve direksiyonu tekerleklere bağlayan menteşelerdir, böylece birini çevirdiğinizde, diğeri de yanıt verir. Alt kontrol kolu burçları önemli süspansiyon bileşenleridir ve arkadan çekişli araçlara kıyasla önden çekişli araçlarda daha fazla yıpranmaya eğilimlidirler. Burçlar, şoku emmeye yardımcı olan kauçuk ve / veya metal parçalardır ve giydiklerinde, sürüş ve taşıma sorunlarına neden olabilir ve lastik aşınmasını hızlandırabilirler. Bu yüzden eğik bir kontrol kolu olabilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir