Sahte Araba İlanı Verenlere Dikkat

Son dönemlerde ülkemizde artan dolandırıcılık yöntemlerine bir yenisi daha eklenmiş oldu. Yakın zaman içerisinde ilan sitelerinden herhangi birinde bir araba ilanı verdiyseniz, benzer ilanı kısa bir süre sonra tekrardan araba ilan sitelerinden birinde görebilirsiniz.

Satılığa çıkardığınız arabayı, başka bir kişinin de satılığa çıkardığını görürseniz sakın şaşırmayın çünkü, dolandırıcılar tarafından geliştirilmiş bir taktikle karşı karşıyasınız demektir.

Bu gibi dolandırıcılık olaylarında en çok mağdur olan taraf ise, ilan sitelerine girerek araç satın almak isteyen insanlar oluyor. İlan sitelerinde her görülen aracın, sahibi tarafından ilana koyulamayacağını anlamak ve önlemlerini de almak gerekir.

 

sahte-otomobil-ilani

 

Sahte Araba İlanlarına Dikkat

Dolandırıcılar, ilan sitelerinde başka insanların verdiği ilanları kopyalayarak kendi araçlarını satılığa koymuş gibi ilan vermekte ve araç satın almak isteyen kişilerle irtibata geçip önden kapora alarak farklı bir yönteme başvurarak, insanları dolandırmaktadır. Bu gibi durumlarda yapılacak en doğru hareket, satın almak istediğiniz bir araç var ise önden kapora vermemek ve gerçekten alıcıysanız, tüm resmi prosedürleri yerine getirerek araç sahibi olmaya çalışmam olacaktır.

Bu gibi durumlarda araç sahiplerinin yapması gereken davranış ise, böyle ilanlarla karşılaştıkları zaman vakit kaybetmeden savcılığa suç duyurusunda bulunmak olmalıdır. Dolandırıcıların esas hedefi araç satın almak isteyen kişiler olsa da, bir gün aynı durumla karşılaşacağınızı da düşünerek, gerekli mercilere başvurarak bu tür dolandırıcılık olaylarının önüne geçmelisiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir