Sağlıklı ve Pürüzsüz Bir Cilt İçin Ne Yemeli?

Doğru ve doğal meyve ve sebze tüketimi ile cildinizi her zamankinden daha sağlıklı ve daha güzel hale getirebilirsiniz. Bu makalemizde yer alan gıdaları tüketmeniz, cildinizi fazlasıyla besleyecektir. Bu gıdalar, cildinizi daha sağlıklı hale getirmeniz için gerekli olan mineral ve vitaminlerle doludur.

Kabak çekirdeği
Kabak çekirdeği, zengin miktarda çinko nedeniyle cildiniz için harika besindir. Çinko, cildinizin diyet savunma ekibinin önemli bir parçasıdır, hücre zarlarınızı korur, kolajenin korunmasına yardımcı olur ve cilt yenilenmesini destekler.

Nar
Nar, güçlü antioksidanlarla dolu ve doğal yaşlanma karşıtı bir meyvedir. Polifenol antioksidanlar nedeniyle nar, serbest radikallerle savaşır ve cilt kan akışını düzenler. Kolajenin oluşumuna yardımcı olan C vitamini miktarı, günlük önerilen C vitamini dozunun %48’inin bir nar meyvesine sahip olduğunu göstermektedir.

 

sağlıklı ciltler

 

Ceviz
Ceviz, cilt sağlığını iyileştirme gücüne sahip lezzetli bir atıştırmalıktır. Cevizlerde bulunan Omega-3 esansiyel yağ asitleri cildin elastikiyetini artırabilir. Ayrıca, cevizler kolajen üretimini artırmaya yardım eden bakır önemli mineral ile yüklenir.

Havuç
Havuç günlük yemeklerimizde sıklıkla kullandığımız en ünlü sebzelerden biridir ve birçok sağlık yararına sahiptir, bunlardan biri sağlıklı bir cilttir. Havuçlar, vücudun içinde A vitaminine dönüşen bir antioksidan olan beta-karotende yüksektir. Onarım cilt dokusu güneşin sert ışınlarına karşı korur ayrıca kırışıklıklarla da savaşır.

Kivi
Orta boy bir kivi, günlük ihtiyaçlarınız için yaklaşık %120 C vitamini içerir. C vitamininin cilt bakımındaki etkinliği paha biçilemez, cildi sıkı tutan ve ince çizgileri pürüzsüz tutan kolajen sentezini uyarmada önemli bir rol oynamıştır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir