Saçlara İyi Gelen Besinler

Dünyadaki birçok insan, sağlıklı ve güzel saçlara sahip olmak ister fakat bunun için hem günlük hayatında beslenmeye dikkat etmeli hem de saçlarına faydalı gelecek besinleri tüketmeyi bilmelidir. Aşağıda, sağlıklı saçlar için faydalı olan besinlerin listesi mevcuttur.

Badem
Badem, E Vitamini, iyi yağlar, magnezyum ve özellikle B-kompleks vitamin olan biotin gibi saç dostu besinler içerir. Biotin özellikle saç ve saç derisinde sağlıklı yağlar oluşturmak için gereklidir, bu da onları esnek ve nemli tutar.

Çilek
Çilekler C ve B vitamini bakımından zengindir. Bu meyvede bulunan C vitamini, kıl foliküllerini besleyen küçük kan damarlarının işlevini iyileştirmeye yardımcı olur ve aynı zamanda kafa derisinde dolaşımı için gereklidir. Çileklerde bulunan B vitamini, hücrelere oksijen verir ve saç kaybını azaltır ve ayrıca saçlarınızın beyazlaşma sürecini yavaşlatır.

 

saclara-iyi-gelen-gıdalar

 

Ananas
Bu meyve, sağlıklı saç büyümesi için çok önemli olan A vitamini açısından zengindir, saçları daha sağlıklı, daha parlak ve daha yumuşak yapar.

Patates
Patates, omega 3 yağ asitleri, magnezyum, potasyum, çinko gibi mineraller içerir ve aynı zamanda vücudunuzun A vitaminine dönüştüğü beta-karoten ile paketlenir. A vitamini kuru ciltlere ve donuk kıllara karşı korur. Patates de viotin ve B6 vitamini ile beslenir, bu besin kaynağı saç derisini artırarak saçın incelmesini azaltabilir ve ayrıca saç köklerini canlandırabilir.

Yaban mersini
Yaban mersini, kafa derisini serbest radikallerden korumanıza yardımcı olabilecek etkileyici bir antioksidan seviyesine sahiptir ve zengin C vitamini kaynağı kolajen üretimini hızlandıracak ve kafa derisinin dolaşımını teşvik edecektir, bu yüzden bu lezzetli meyveyi tüketmekten geri kalmamalısınız.

Ceviz
Ceviz, saç derisi ve saç sağlığı için gerekli olan bir başka biyotin kaynağıdır. Cevizler, omega 3 yağ asitleri sağlayan tek gıdadır. Pek çok fındık türü saç üzerinde, özellikle de bakır içerenler üzerinde bir etkiye sahiptir, çünkü bu mineral saç renginin ve parlaklığın korunmasına yardımcı olur.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir