Metabolizma Neden Yavaşlar?

Metabolizma Neden Yavaşlar?
Kimileri tıka basa yemek yediği halde fit kalmayı başarabiliyorken kimileri için ise tabiri caizse su içse yarıyor. Peki bir insanda metabolizma neden yavaşlar? Bu duruma nesen olan temel faktörler neler? Bu soruların cevaplarını yazımızın devamında detaylıca bulabilirsiniz.
1) Çok Düşük Kalorili Diyet Uygulamaları
Metabolizmayı olumsuz yönde etkileyen en önemli etkenlerden biri çok düşük kalorili diyet uygulamalarıdır. Bu duruma yol açan temel sebep ise düşük kaloriyle beslenmekte olan bireylerde, vücudun açlığın farkına varması ve bunun yanı sıra pek çok kimyasal süreçleri yavaşlatmasıdır. Buna bağlı olarak da düşük kalorili yani az zamanda çok kilo vermeye dayanan diyet uygulamaları metabolik hızların uzun vadede olumsuz yönse etkilenmesine yol açabilmektedir.
2) Hareketsiz Yaşam Tarzı
Vücutta yer alan kas dokusunun fazla olmasına paralel olarak metabolizma da o denli hızlı olmaktadır. Bu durumun temel sebebi; kas dokusunun yağ dokusu gibi pasif olmayıp, kişi dinlenirken dahi enerji kullanmaya devam etmesidir. Erkeklerle kıyaslandığında kadınların metabolizma hızlarının daha yavaş olmasının nedeni; vücuttaki kas miktarının daha az olmasından ileri gelmektedir. Yine erkeklere oranla kadınların vücutlarındaki kas dokusu az iken yağ dokusu ise daha çoktur. Kilo vermeye yönelik olarak gerçekleştirilen egzersizler metabolizbal hızın ciddi anlamda yükselmesini sağlıyor. Tıpkı bir otomobil motoru gibi olan metabolizma; istirahat esnasında rölantide çalışmakta olup hareket halinde ise enerji harcamaya başlar ve doğru orantılı olarak daha hızlı hareket etmesiyle birlikte daha çok yakmaya devam eder. Buna bağlı olarak da sürekli ve düzenli olarak egzersiz yapılması halinde  metabolizma hızı hiçbir zaman için eskiden olduğu gibi yavaş olmaz. Dolayısıyla eğer spor ve egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirirseniz metabolizmal hızınız da buna bağlı olarak artacaktır. Egzersizin bu etkilerinin üzerinde duran uzmanlar, mutlaka düzenli aralıklarla yapılmasını öneriyorlar.
4) Günlük Öğün Sayısını Kısıtlamak
Kilo vermek adına günlük öğün sayısını 1 ya da 2 gibi çok sınırlı sayıya düşürmek de metabolizmanın yavaşlamasında önemli bir etken. Bu nedenle de kontrollü olmak kaydıyla günlük düzenli olarak 3 ana öğün ve ara öğünlerle günü tamamlamak bu anlamda oldukça önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir