Limon Otu Çayının Yararları Nelerdir?

Limon otu, Sri Lanka ve Güney Hindistan’a özgü bir bitkidir, ancak dünya çapında birçok ülkede yetişmektedir. Bitkinin sapları, Asya kıtasına özgü yemeklerin ortak bir malzemesidir, ancak aynı zamanda çay yapmak için limon otu demlemek de mümkündür.

Limon otu çayının faydaları

Doktorlar, çayın serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olabileceğini biliyor ve böylece vücutta iltihaplanma insidansını azaltıyor. Limon otu inflamasyonla mücadele eden klorojenik asit, isoorientin ve swertiajaponin bileşiklerini içerir.
Enflamasyon, ağrı ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere pek çok olumsuz sağlık koşulunda bir faktördür. Bu nedenle, limon çayı insanların diyetlerine dahil etmeleri için yararlı bir içecek olabilir.

Enfeksiyonun önlenmesi
Uzmanlara göre, çalışma sonuçları limon otunun bazı enfeksiyon önleyici özelliklere sahip olabileceğini düşündürmektedir.
Örneğin, bitki, HİV gibi kişilerde zayıflamış bağışıklık sistemleriyle insanları sık sık etkileyen bir mantar enfeksiyonu olan pamukçuk insidansını azaltmaktadır.

Ağız sağlığını artırma
Limon otu bitkisinin bölgeye özgü olduğu birçok ülkede, insanlar, diş çürümesini ve ağız sağlığını temiz tutma yolunda, limon otu saplarını alıp çiğnemektedir.

Ağrının giderilmesi
Bir çalışmaya göre, limon otu ağrıları engelleyebilir. Bu, limon çayı içmenin bir kişinin ağrıyı hissetmesini engellemeye yardımcı olabileceği anlamına gelir.

 

limon-otu-cayinin-yararlari

 

Kırmızı kan hücresi düzeylerini artırma
2015 yılında yapılan bir çalışmada, 30 gün boyunca günlük olarak limon otu çaylarının içilmesinin hemoglobin konsantrasyonunu, paketlenmiş hücre hacmini ve vücutta alyuvar sayısını artırabileceğini göstermektedir.

Araştırmacılar başlangıçta 105 insan denekten ve daha sonra 10 ila 30 gün arasında kan testlerini yaptılar. Limon otu çayı içmenin kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu hızlandırdığı sonucuna vardılar.

Şişkinlik giderici
Limon otu çayı içmek idrar söktürücü etkilere sahip olabilir, bu da böbreklerin normalden daha fazla idrar salmasını teşvik ettiği anlamına gelir. Su tutmanın şişmeye yol açtığı durumlarda, limon otu çayı içmek idrar söktürücü etkisini ortaya çıkarmaktadır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir