Lenf Düğümleri Nedir?

Lenf, damarlarda dolaşan, dokuların içinde hareket eden veya vücudun tüm bölümlerini temiz tutmak için çalışılan açık veya beyaz bir sıvıdır. Lenfatik sistemin kanallarından geçtikten sonra lenf nodlarına drene olurlar.

Lenf düğümleri lenfatik sistem boyunca filtreler gibi davranır. Bu düğümler, bakteriler, virüsler, toksinler gibi kanser hücrelerini de yakalar ve vücuttan çıkarılmalarını sağlar.

Lenf düğümlerinin yapısı

Düğüm olarak da bilinen lenf nodları küçük fasulye şeklindeki yapılardır ve minik soğanlar gibi görünürler ve lenf damarları boyunca uzanırlar.

Lenfositler

Lenf düğümleri bir tür beyaz kan hücresi olan lenfositleri tutar. Bunlar yabancı istilaya karşı bakteriler, virüsler, kanser hücreleri ya da toksinler tarafından savaşıyor. Lenfositler aynı zamanda bağışıklık tepkisinin kontrolüne yardımcı olurlar.

Bu fonksiyon, lenfositleri yabancı maddeler ile temas halinde getirerek ortaya çıkar. Genellikle antijen olarak adlandırılan mikroplar veya toksinler üzerindeki protein. Antijenlerle temasa girdikten sonra lenfositler aktive olur.

 

 

Lenfosit türleri

Lenfositlerin iki büyük sınıfı vardır – B hücreleri ve T hücreleri.

B hücreleri kemik iliğinde tamamen gelişirken T hücreleri, enfeksiyonlar ve yabancı antijenlerle savaşmak için olgunlaştıkları timus gibi diğer organlara ulaştıklarında olgunlaşmamış biçimde kemik iliğinden çıkarılır.

Lenf nedir?

Lenf, lenf kanallarından akan berrak veya beyazımsı bir sıvıdır. Damar damarları ve lenf kanallarının kılcal damarları arasında en küçük kısmından akar ve vücudun dokularındaki hücreleri yıkar. Kalp lenfinden arterlere akan temiz kan gibi oksijen ve diğer besin maddeleri de taşır. Lenfin diğer tanımları ise;

  • Lenf, dokulardan dönerken karbondioksit ve diğer toksinleri taşır.
  • Lenf yeterince süzülmezse, şişmeye neden olabilir.
  • Lenf damarları tüm lenfleri toplar ve göğüs yoluna gönderir.
  • Göğüste lenf kalbe yakın büyük bir kan damlasına getiren büyük bir gemi var.
  • Filtrelenmiş sıvı, tuzlar ve lenf kanalları yoluyla gelen proteinlerin hepsi kanla biriktirilir.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir