Kış Makyajında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her mevsimin ve her cildin makyajı ayrıdır. Ancak hangi mevsimde yaparsanız yapın cildinizin sağlıklı ve temiz olması, makyaja başlamadan önce olmazsa olmaz koşullardandır.

Kış aylarında cilt kolayca kuruduğu için, makyaja başlamadan önce cildin tipine uygun bir nemlendiriciyle nemlendirilmeli ve iyice emildikten sonra üzerine makyaj yapılmalı. Aynı şekilde kışın dudaklar da soğuk hava şartları nedeniyle kolayca çatlayacak ve cansız görüneceğinden, dudak nemlendirmesine de ekstra önem verilmeli. Bir dudak balmı kullanıldıktan sonra ruj uygulanmalı. Ardından kışa yakışan kırmızı, bordo, vişne, kahverengi tonlarında bir ruj seçilebilir.

Bunlar dışında kış makyajınızla, daha sade ve doğal bir görünüm de elde edebilirsiniz. Pembe tonlarında bir ruj, elmacık kemikleri üzerine uygulayacağınız allık ve göz renginize uygun renkte bir maskara seçimi, doğal ama kusursuz bir görünüm sağlayacaktır.

Eğer pırıltılı, ışıltılı farlarla yoğun bir göz makyajı tercih ederseniz, ruj renginizin iddiasız olmasına dikkat edin.

Yaz aylarındaki gibi terleme, parlama gibi sorunlar olmadığı için fondöteniniz uzun süre dayanır; ancak diğer yandan pul pul bir görünüm oluşturabileceği için pudra kullanılmaması öneriliyor. Fondöten yerine BB ya da CC kremlerden de tercih edebilirsiniz.

Elmacık kemikleriniz üzerine uygulayacağınız allık, cildin sağlıklı, pembe bir tonda görünmesine yardımcı olur. Ancak bunu da abartmamak lazım, çünkü cilt kış aylarında rüzgâr ve soğuktan kızarmaya yatkın hale gelir. Gözler rüzgâr ve tozdan yaşardığında zor durumda kalmamak için, mutlaka suya dayanıklı bir rimel seçilmeli.

Makyaj temizliğinde ise cildi fazla kurutacak, kızarıklığa yol açacak, tahriş edecek ürünlerden uzak durmanızı öneririz. Nemlendiricili bir makyaj temizleyici seçmek doğru olacaktır. Bunu da narin bir şekilde ve masaj yaparak cilde uygulamalı, ardından da iyice nemlendirmeye dikkat etmeli. Ayrıca gece boyu cildinizi nemlendirecek bir ürün kullanmak da sabaha daha canlı ve neme doymuş bir ciltle uyanmanızı sağlar. Böylece makyajınızı uygulamanız kolaylaşır ve daha kalıcı bir görünüm elde edersiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir