Kirpik Ekimi Nasıl Yapılır, Zararlı Mıdır

Yüzdeki estetik görünümün önemli bir parçası olan kirpikler, aynı zamanda gözlerimizi koruması bakımından da oldukça önemli bir yere sahip.

Kazalar, yanıklar, hastalıklar, yaşlılık veya hormonal sebeplerle kirpiklerde dökülme ve seyreklik görülebiliyor. Bunun dışında, günümüzde insanlar estetik tercihlerle de kirpik ekimi yaptırabilmekte.

Günümüzde genellikle FUE tekniğinin uygulandığı saç, sakal, kaş ve kirpik ekimiyle yüzde var olan eksiklikler kapatılıyor.

Kadınlarda kirpik ekimi için donör bölge olarak kasık bölgesi seçilebiliyor. Ancak genellikle daha iyi sonuç verdiği ve dökülmeye karşı daha dayanıklı olduğu için, ense bölgesi tercih edilir. Buradan mikro cerrahi yöntemlerle alınan saç kökleri, kirpik bölgesine uygulanır.

Kirpik ekimi plastik cerrah ve uzman hemşire ekibi tarafından, lokal anestezi uygulanarak, 1-2 saatlik bir işlemle ameliyathane şartlarında gerçekleştirilir. Ameliyat sırasında göz kapaklarının kımıldamaması gerektiği için hastaya sedasyon uygulanır.

İyileşme süresi, 3 gün olarak öngörülür. Bu süre zarfında bölgenin suyla temas etmemesine ve temiz tutulmasına dikkat edilmeli. Ameliyat izi kalmaz ve 4-6 ay içinde kirpiklerin bulunduğu yere tutunması gerçekleşir.

Deneyimli bir plastik cerrah tarafından gerçekleştirilmeyen operasyonlarda, kirpik dökülmesi, iltihaplanma, şişlik, kızarıklık gibi kötü sonuçların ortaya çıkabileceği uyarısında da bulunalım.

Kirpik ekiminin olumsuz bir yönü, ekilen kirpiklerin uzamaya devam etmesi. Bu nedenle bir süre sonra kesilmesi gerekiyor. Bunun dışında yanlış bir ekim uygulanırsa, kirpiklerin ters yönde uzama ihtimali de var.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir