Ketojenik Diyetin Yan Etkileri

Son zamanlarda özellikle bayanlar tarafından sıklıkla araştırılan Ketojenik diyetle alakalı bilgilendirmeler yapacak ve ketojenik diyetin yan etkilerini sizlerle paylaşacağız.

Kısa Süreli Yan Etkiler

Tedavinin başlangıcında en belirgin olan birkaç kısa vadeli yan etki vardır.

Bu durumda hipoglisemi yaygın bir yan etkidir ve belirgin bulgular şunları içerebilir:

  • Aşırı susuzluk
  • Sık idrara çıkma
  • Yorgunluk
  • Açlık
  • Karışıklık, endişe ve / veya sinirlilik
  • Taşikardi
  • Başın çarpması ve titreme
  • Terleme ve titremeketojenik diyet

Uzun dönem etkileri

Ketojenik diyet uzun süre devam ettiğinde, daha belirginleşen ve bireyler üzerinde daha büyük bir etkisi olan diğer olumsuz etkiler vardır.

Böbrek taşları, aynı zamanda nefrolitiaz olarak da bilinir, diyet sonrası çocuklar için sık görülen bir komplikasyondur ve hastaların yaklaşık %5’i durumdan muzdariptir. Bununla birlikte, tedavi edilebilir ve güncel tavsiyeler diyetin devam ettirilmesini öneriyor. Asidoz kemiğin demineralize olmasına neden olduğunda böbrek taşlarının oluşumunun hipositratüri ve hiperkalsiüri ile bağlantılı olduğuna inanılmaktadır. Ek olarak, idrarda düşük pH, kristaller ve nihayetinde böbrek taşlarının oluşumunu teşvik edebilir.

Potasyum sitrat takviyesi, böbrek taşlarının görülme sıklığını azaltmakta ve kan dolaşımına kalsiyum bağladığı ve kalsiyum seviyesini düşürdüğüne dair bazı kanıtlar bulunmaktadır. Bununla ilgili daha fazla araştırma gerekiyor.

Ketonojenik beslenmeyi takiben çocuklar, insülin benzeri büyüme faktörü 1 düzeylerinin düşürülmesinden dolayı bodur büyümeden etkilenebilir. Bu hormon genellikle çocuk büyümesinde önemli bir rol oynar ve diyet sonucunda azalır. Bu nedenle, hastalarda bodur büyüme riski artar.

Buna ek olarak, hastalarda artmış kemik kırığı riski vardır. Bu, insülin benzeri büyüme faktörü 1’in değişen seviyelerinden ve asidozun etkilerinden kaynaklanmaktadır.

Asidoz, kemik erozyonuna, kemiklerin zayıflamasına ve kırılma eğilimine yol açar.

Bu yan etkileri yönetmek için, ketojenik diyet sonrasında hastalara rutin olarak vitamin ve minerallerin takviyesi yapılır. Bu genelde bir multivitamin, kalsiyum ve D vitamini takviyeleri içerir.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir