Ketojenik Diyet Türleri

Ketojenik diyet, ilaca dirençli epilepsi gibi bazı sağlık koşullarının tedavisinde kullanılan terapötik bir diyettir. Diyette farklı koşullar altında uygulanabilen birkaç farklı varyant vardır.

Aşağıda ana hatları verilen farklı diyetlere ek olarak, ketojenik diyet gastrostomi tüpü vasıtasıyla uygulanabilir ve dünyanın farklı bölgelerinde birçok başka varyasyon vardır.

Klasik

Klasik ketojenik diyet, yaş, kilo, fiziksel aktivite kültürü ve besin tercihleri ​​gibi bireysel özelliklere dayalı diyet önerilerini yapacak bir diyetisyenin katılımını gerektirir.

Bir çocuğun ketojenik diyetten sonraki enerji gereksinimi, diyetin çoğunluğunu oluşturan yağlardaki yüksek yoğunluklu enerjiden ötürü, önerilen günlük miktarlardan genellikle% 10-20 daha düşüktür. Karbonhidratlar ve protein kombine edilen yağ oranı yaklaşık 4: 1’dir, ancak genç veya obez çocuklar için daha düşük olabilir.

Klasik ketojenik diyette tipik bir yemek, ağır kırlangıç ​​kremi, et gibi protein açısından zengin yiyecekler, düşük karbonhidratlı sebze ve tereyağı veya bitkisel yağ gibi yağdan oluşur. Karbonhidratlarda yer alanmuz, patates, bezelye ve mısır gibi yüksek meyve ve sebzeler diyette yoktur.

Meyvelerin, sebzelerin, tahılların ve kalsiyum kaynaklarının çok az kısmını içerdiği için klasik ketojenik diyetin dengelenmediğini belirtmek gerekir. Bunun bir sonucu olarak, genellikle multivitamin ve kalsiyum ve D vitamini takviyelerini içeren bunu telafi etmek için takviye gereklidir.

 

Ketonejik diyet

 

Orta Zincir Trigliserid (MCT) Varyantı

Orta zincirli trigliseritler, normal diyet yağında bulunan uzun zincirli trigliseridlerden daha fazla enerji birimi başına daha fazla keton üretirler. Bu nedenle, MCT’lerden zengin bir diyet, aynı etkiyi üretirken daha düşük miktarda yağ ve daha fazla protein ve karbonhidrat oluşturabilir. Bireylerin diyetlerinde daha fazla çeşitlilik gösterebildikleri ve porsiyon boyutlarının biraz artabileceği için bu tercih edilir.

Yüksek dozlarda karın krampları, ishal ve kusma gibi advers etkiler bildirildiğinden, yüksek miktarlarda MCT yağı kullanırken dikkatli olunmalıdır. Yaklaşık% 45 MCT yağı iyi bir tepki dengesi ve yan etki riski olarak düşünülür.

Modifiye Atkins Diyeti (MAD)

Bu varyasyon Atkins diyetine dayanır ve Atkins diyetinin indüksiyon evresinin 2003’te epilepsi nöbetini kontrol etmesine yardımcı olduğunun keşfinden kaynaklanır. Diyet, normalden yüksek bir yağ alımı gerektiren indüksiyon fazını genişletmek amacıyla modifiye edilmiştir , dengeli beslenme.

Bu, klasik diyetle, yağdan protein ve karbonhidrat oranının yaklaşık 1: 1 olduğu ve bu diyetten sonraki çocukların genellikle bir diyetisyenden daha az destek alması gerektiğinden farklılık gösterir. Bununla birlikte, çocukların gerekli vitamin ve mineralleri almalarını sağlamak için diyet takviyeleri hala gereklidir.

Düşük Glisemik İndeks Tedavisi (LGIT)

Bu varyant, kan şekeri seviyelerinin stabilize edilmesine dayanan daha az sınırlayıcı bir rejimdir. Diyetteki karbonhidrat kısıtlamasının ve artan yağ tüketiminin, kan şekeri seviyelerini kontrol ederek nöbeti azaltmak için ketojenik diyetin etki mekanizmasına dahil olduğu düşünülmektedir.

Kalorinin alımının yaklaşık %60’ı yağdan kaynaklanıyor, ancak daha fazla karbonhidratın klasik veya Atkins diyeti gibi diğer türevlerde tüketilmesine izin veriliyor. Kısıtlama, 50’den düşük bir glisemik indeksi olması gereken karbonhidrat türüne dayanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir