İnterstisyel Sistit Nedir?

Mesane ağrısı sendromu olarak da adlandırılan interstisyel sistit, mesane bölgesindeki kronik inflamatuar bir rahatsızlıktır ve mesane bölgesinde tekrarlayan rahatsızlıklara veya ağrılara neden olur. Devam eden mesane iritasyonu, mesane duvarının sert ve yaralı olmasına neden olur.

Bu rahatsızlığı olan insanlar hafif basınç hissinden yoğun ağrıya kadar uzanan karın veya pelvik rahatsızlık yaşarlar.

Teşhis ve tedavi

İnterstisyel sistit tanısı mesane iritasyonunun diğer nedenlerini ortadan kaldırarak yapılır. Bunlara idrar yolu enfeksiyonu, mesane kanseri, erkeklerde prostatit, kadınlarda endometriozis ve kronik pelvik ağrı gibi ortak durumlar dahildir.

Bu koşulları gidermek için bazı testlere ihtiyaç duyulabilir. Bunlar idrar analizi, sistoskopi ve mesane duvar biyopsisi (eğer varsa) gösterilebilir. Anestezi altında, mesane kapasitesinin değerlendirilmesi gerekebilir. Sistoskopi glomerülasyonları gösterebilir veya Hunner ülseri mesane iç kısmında görülür. Bunlar, sırasıyla, kesin tespit kanama noktaları ve ülserleşmiş cilt yamalarıdır.

 

İnterstisyel Sistit tedavisi

 

Tedavi semptomatiktir, çünkü herhangi bir sebep tanımlanamaz. Tanısal bir test olan anestezi altında mesane distansiyonu, semptomların hafifletilmesi ile de izlenir. Dimetilsülfoksit (DMSO) ile mesane instilasyonu da interstisyel sistitte sıklıkla yararlıdır. Burada, DMSO solüsyonu mesaneye aşılanır ve damlatma için kullanılan aynı kateterden boşaltılmadan önce 15 dakika kalmasına izin verilir. Uygulama 1-2 haftada bir, en fazla 8 hafta boyunca tekrarlanır ve daha sonra gereksinime göre tekrarlanır.

Mesane instilasyonunun etkileri, 15 dakikalık temas süresi boyunca daha derin dokulardaki iltihapları tedavi etme kabiliyetine bağlı olabilir. Ayrıca ağrıyı azaltabilir ve mesane kasılmalarını önleyebilir, bu da frekans ve aciliyet gibi ortak belirtileri hafifletir. Bununla birlikte, DMSO solunumda bir koku bırakır ancak başka önemli yan etkisi yoktur. Bununla birlikte, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarının yanı sıra kan sayımı, her 6 ayda bir değerlendirilmelidir.

Diğer tedavi yöntemleri şunları içerir:

  • Çikolata, alkol, baharatlar, kafein ve asitli yiyecek veya içecek gibi bazı gıdalardan kaçınma
  • Sigarayı bırakmak
  • Frekansı azaltmak için bir idrar çıkarma rutininin geliştirilmesi
  • Bazı durumlarda fizik tedavi yararlıdır

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir