İnme Nedir Belirtileri Nelerdir?

İnme Nedir?

Beyne kan akışı kesildiğinde inme olur. Beyniniz oksijeni ve ihtiyaç duyduğu besin maddelerini sağlamak için yeterli kan almazsa beyin hücreleriniz hasar görecek veya ölecektir. Aniden olur ve genellikle vücudun bir tarafında duygu ve zayıflık kaybına neden olabilir. Bir inme aynı zamanda konuşmayı, görmeyi, hafızayı ve duyguları da etkileyebilir.

İnme tıbbi acil bir durumdur, dolayısıyla belirtileri çabucak tanımak ve hastanede erken tedavi almak önemlidir.

 

inme teşhisi

 

İnme Belirtileri

İnme belirtileri aniden ortaya çıkar ve aşağıdakilerden herhangi biri olabilir:

  • Zayıflık (genellikle vücudun bir tarafında)
  • Uyuşma
  • Baş dönmesi, dengesizlik
  • Görme kaybı veya bulanık görme
  • Şiddetli baş ağrısı
  • Yutma zorluğu
  • Konuşmada güçlük
  • Yürüme zorlukları

Zararın boyutuna, konumuna ve mevcut tedaviye bağlı olarak, darbenin etkileri değişiklik gösterebilir. Kollarınızı, bacaklarınızı veya yüzünüzü hareket ettirme kabiliyeti etkilenmiş olabilir veya konuşma veya işitme beceriniz düzgün olmayabilir.

Sinir sisteminin çalışması nedeniyle beynin sol tarafını etkileyen bir vuruş vücudun sağ tarafındaki hareketi etkiler ve bunun tersi de geçerlidir. Belirtiler genellikle birkaç saniye içinde veya aniden ortaya çıkar. İnme belirtileri olan baş ağrısı genellikle şiddetlidir ve aniden ortaya çıkar veya baş ağrısı desende bir değişiklik fark edeceksin.

Eğer birisinin felç geçirdiğinden şüpheleniyorsanız, harekete geçmek ve yardım istemekten çekinmeyin. Üç saat içinde hastanede acil tedavi, kalıcı beyin hasarı olasılığını en aza indirmenize yardımcı olabilir.

İnme teşhisi

Hastanede hangi vuruş türünün ve beyninizin hangi bölümünün etkilendiğini denemek için bir dizi test yapacaksınız. Bu, doktorunuzun tedavinizi planlamasına izin verecektir.

Kalp ritmini ve elektriksel aktivitesini ölçmek için kan basıncınızı ve bir elektrokardiyogramı (EKG) ölçebilirsiniz. Daha sonra, kolestrol ve kan şekeri düzeylerini ölçmek ve pıhtıları kontrol etmek için kan testlerine girebilirsiniz. Mümkün olan en kısa sürede bilgisayarlı tomografi (BT) veya manyetik rezonans görüntüleme (MRI) taraması gibi bir beyin taramasına testlerini yaptırmalısınız. Bu, inme ya da tıkanıklık yüzünden inme olup olmadığınızı anlamanıza yardımcı olacaktır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir