Google Maps ile Rota Çizmek

Google Haritalar, kullanıcılara, istedikleri sayıda ilgi noktası arasında rota seçeneklerini görselleştirme olanağı sunar. Google Haritalar’ı kullanmaya nasıl başlayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Google Haritalar’a Başlarken
Google Haritalar hem çevrimiçi hem de akıllı telefon uygulamasıyla kullanılabilir. Her iki format da aynı şekilde çalışır.

Google Haritalar Yol Programı’nı hesaplayın
Hedefinizin adresini zaten aldıysanız, iyi bir başlangıç ​​yapmaktasınız. Ancak, bir adresten emin değilseniz, Google Haritalar size hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacak bir dizi seçenek sunar. Seyahat planlarınızı hesaplamanın üç yolu vardır.

İki Bilinen Adres
Google Haritalar’a gidin ve arama çubuğunun sağ tarafında bulunan ”Yol Tarifleri” simgesini tıklayın:

Farklı ulaşım modlarını (araba, otobüs, tren, yaya, bisiklet, hava) temsil eden çeşitli simgelerle birlikte bir mavi seçenekler kutusu görünecektir:

Varsayılan olarak, Haritalar otomotiv seyahati için en iyi güzergahı otomatik olarak hesaplar, ancak simgelerin birini tıklatarak kolayca başka bir aktarım moduna geçebilirsiniz.

Başlangıç ​​noktanızı ilk alana ve hedefe ikinci olarak girin. Ardından ”Hesapla”ya tıklayın. Elde edilen harita, başlangıç ​​noktanızı siyah beyaz bir balonla ve hedefinizi kırmızı bir balonla gösterir. Muhtemel yollar, mavi çizgi (en etkili rotayı gösterir) veya iki gri çizgi türünden (alternatif rotaları gösterir) gösterilir:

Kesintisiz bir gri çizgi, bir yolun bir taşıma modunu kullandığını gösterir. Bir çizgi aynı zamanda noktalı gri çizgiler içeriyorsa, bu alternatif bir ulaşım modunun da gerekli olduğunu gösterir. Yukarıdaki örnekte, alternatif rotalardan birinin hem otomotiv taşımacılığını hem de yürüyüşü içerdiğini göreceksiniz.

Tercih ettiğiniz rotaya karar verdikten sonra, kullanmak istediğiniz seçeneği tıklamanız yeterlidir. Google Haritalar, hedefinize nasıl ulaşacağınız konusunda size adım adım talimatlar sağlayacaktır.

 

google haritalar

 

Bilinen Bir Adres
Bulunduğunuz konuma göre bir güzergah hesaplamak istiyorsanız veya sadece bilinen bir adresiniz varsa, güzergahınızı hesaplamak için yukarıdakilerle aynı araçları kullanabilirsiniz.

Google Haritalar’a gidin ve istediğiniz konumu Arama kutusuna girin veya arama çubuğunun sağ tarafındaki ”Yol Tarifi” seçeneğini tıklayın. Arama alanına hedefinizi girin:

Haritalar, bulunduğunuz yerin bir bindirmesini ve konumla ilgili verilen bilgileri size sağlayacaktır. Bu menüde verilen ”Yol Tarifi” simgesini tıklayın. Haritalar, size bir çıkış noktası sağlamanızı isteyecektir. Mevcut konumunuza göre bir güzergah oluşturmak için Mevcut Konum’u arama çubuğuna yazın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir