Ginseng Nedir, Yan Etkileri Nelerdir

Ginseng Nedir?

Ginseng, son derece yavaş büyüyen, Panax cinsi uzun ömrü olan bir bitki çeşididir. Bitkinin konik kökleri yaklaşık 5-30 cm uzunluğunda ve bronzlaşmış bir renge sahiptir.

Ginseng Yan etkileri

Ginsengin kullanıldığı bildirilen bazı yan etkiler arasında uykusuzluk, mide bulantısı, hipertansiyon, baş ağrısı ve göğüs ağrısı sayılabilir. Varfarin, fenelzin ve antidepresanların yanında kullanıldığında da bu maddenin advers etkilere yol açtığı gösterilmiştir.

Ginseng kullanımı çeşitli yan etkiler ve advers ilaç etkileşimleri ile ilişkilendirilmiştir. Genel olarak, ginsengin kısa süreli kullanımı insanların çoğunluğu için güvenli kabul edilir ancak bazı araştırmalar, uzun süreli kullanımın çeşitli olumsuz yan etkilere neden olabileceğini önermektedir.

 

ginseng kullanımı

 

Ginseng’i kullanmakla ilişkili olan yan etkilerin bazıları şunları içerir:

⦁ Uzmanlar tarafından Asya bölgesinde yapılan bir araştırmada, Asya ginseng’i kullanmanın ortak bir yan etkisi olduğu ileri sürüldü. Bununla birlikte, bu iddia henüz bilimsel bir kanıt tarafından desteklenmemiştir.
⦁ Bazı çalışmalar tarafından bildirilen gastrointestinal yan etkiler bulantı, ishal ve abdominal şişkinlik ve rahatsızlıktır. Bununla birlikte, bu etkiler ayrıca ticari ölçekte ginseng üretmek için bol miktarda kullanılan pestisitlerin yenmesi ile de ilişkilendirilebilir.
⦁ Tek taraflı ve bilateral baş ağrısı da yan etki olarak kabul edilmiştir, ancak bu etki aynı zamanda böcek ilacının alınması sonucu ortaya çıkabilir.
⦁ Bazı kişilerde kan basıncı çok yüksek veya çok düşük olabilir.
⦁ Ginseng alan bazı kadınlar göğüs ağrısından şikayetçidir.
⦁ Ginseng kullanımı, ajan antidepresanlarla birlikte alınıyorsa depresyondan muzdarip insanlarda maniye neden olabilir.
⦁ Ginseng’in, varfarin, fenelzin veya antidepresanlarla birlikte alındığında olumsuz etkilere neden olduğu gösterildi.
⦁ Yeterli güvenlik verilerinin eksikliği nedeniyle, gebe ve emziren annelerde ginsengi kullanılmamalıdır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir