Gestasyonel Diyabet (Gebelik Diyabeti) Tedavisi

Gestasyonel diyabeti (Gebelik Diyabeti) geliştiren kadınlar, bebeği sağlıklı tutmak ve gebelik sırasında veya doğum sırasında ortaya çıkabilecek komplikasyonları en aza indirgemek için kan şekeri düzeylerini izlemeli ve kontrol altına almalıdır. Kan şekeri kontrol stratejilerinin bazıları aşağıda açıklanmaktadır.

Kan şekerinin düzenli izlenmesi
Hastalar genellikle kan şekeri miktarını, günde dört ila beş kez, yemekten önce (açlık kan şekeri) sabahları ve öğünlerden sonra (postprandiyal kan şekeri) ilk sırada takip etmeleri gerekir. Kan glikoz seviyeleri, bir litre kanında bulunan ve litre başına milimol (mmol / L) olarak ifade edilen glikoz milimollerinin miktarı olarak ölçülür.

Sağlıklı diyet
Hastalar, kan şekeri seviyesinin kontrol altına alınmasına ve komplikasyon riskini artırabilecek bir faktör olan fazla kilo vermeye yardımcı olması için doğru yiyecek bölümleri içeren sağlıklı bir diyet izlemelidir. Vücudun büyüyen bebeği desteklemesi gerektiği için kilo vermesi gebelik sırasında tavsiye edilmemektedir, ancak kilo verme hedefleri gebelik öncesi hastanın kilosuna göre ayarlanmaktadır.

Hastaların meyve, kepekli tahıllar ve sebzeler içeren bir diyet izlemeleri önerilir çünkü bu maddeler lif ve besleyici bakımdan zengin olmakla birlikte kalori ve yağ açısından düşüktür. Karbonhidratların diyetle alınması da sınırlı olmalıdır. Hastalar kilo, kan şekeri seviyeleri, kilo alma hedefleri, egzersiz alışkanlıkları, mali bütçe ve gıda tercihlerine dayalı olarak bir beslenme planı oluşturmak için bir diyetisyene veya diyabet uzmanına danışmalıdırlar.

 

Gestasyonel Diyabet Tedavisi

 

Düzenli egzersiz
Kadınların, hamilelik öncesinde, sırasında ve sonrasında egzersizi önemli bir sağlık faktörü olarak düşünmeleri önerilir. Fiziksel aktivite, glükozun kandan ve hücrelere taşınmasına neden olarak kan şekeri seviyesini düşürebilir, böylece bir enerji kaynağı olarak kullanılabilir. Bu aynı zamanda insülin duyarlılığını arttırır, böylece şekeri taşımak için daha az insüline ihtiyaç duyulur. Hamilelik öncesinde 27’den fazla vücut kütle indeksi (BMI) olan kadınların her hafta en az 150 dakika (2 saat 30 dakika) ılımlı egzersiz yapmaları önerilir.

İlaçlar
Diyet ve egzersizin kan şekeri düzeyini kontrol etmediği durumlarda insülin enjeksiyonları gerekebilir. Bu durumdaki kadınların %20’sine kadar kan şekerinin kontrol altında tutulması için insülin gereklidir.

Ağız yoluyla verilen ilaçlar bazen reçete edilir, ancak birçok doktor bu ilaçların enjekte edilebilir insülin kadar etkili ve güvenli olduğunu onaylamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyduğuna inanmaktadır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir