Fibromiyalji Nedir Belirtileri ve Nedenleri

Fibromiyalji Nedir?
Fibromiyalji, kas iskelet sistemi ağrısı, hassasiyet ve vücudun farklı yerlerinde sertliğe, ayrıca uyku bozukluklarına ve yorgunluğa neden olan kronik bir durumdur.

İnsanlar genellikle yorgunluğun, fibromiyaljinin en rahatsız edici yönü olduğunu, çünkü ruh halini, konsantrasyonu, hafızayı ve açıkça düşünme kabiliyetini etkileyebileceğini bildirmektedir. Diğer belirtiler şunlardır:

Fibromiyalji belirtileri

⦁ Baş ağrısı,
⦁ Eklem hastalıkları
⦁ İrritabl bağırsak sendromu
⦁ Çevrede kötü sirkülasyon ve karıncalanma
⦁ Acilen idrar yapma ihtiyacı
⦁ Alerjiler

Bazı durumlarda semptomlar cerrahi, yoğun fiziksel stres veya enfeksiyon gibi olaylardan sonra başlar. Ciddi psikolojik stres belirtilere yol açabilir. Başka durumlarda, belirtiler yavaş gelişir ve bir nedeni belirlenemez.

Fibromiyalji kimlerde görülür?
Fibromiyalji, küresel olarak her 25 kişide yaklaşık 1’i etkilediği tahmin edilen yaygın bir durumdur. Erkekler bu durumdan etkilense de, kadınların on kat daha fazla gelişme ihtimali vardır. Çoğu vakada belirti başlangıcı 20-50 yaş arasında başlar ve durum daha ileri yaşta görülür, ancak çocuklar da durumu geliştirebilir.

 

Fibromiyalji belirtileri

 

Fibromiyaljinin nedenleri
Bu durumun kesin nedeni bilinmemekle birlikte, uzmanlar, fibromiyaljinin beyin ve sinir sisteminin ağrı sinyallerini olağan şekilde işleyememesi sonucu ağrıların artmasına neden olacağından şüphelenmektedir. Bazı çalışmalarda, beyin taramaları, fibromiyaljisi olan bireylerde ağrı tedavisinde değişiklik olduğunu göstermiştir. Araştırmacılar ayrıca, sinir sisteminde eksik seviyede serotonin ve ardından ağrı sinyalinde yer alan omurilik sıvısında dengesizlik bulmuşlardır.

Fibromyaljinin teşhisi
Şu anda, fibromiyalji teşhisi için spesifik bir test mevcut değildir ve bu durumdaki birçok kişi normal kan testleri, röntgen ve tarama sonuçlarına sahiptir. Bununla birlikte, bir doktor, semptomlara neden olabilecek diğer durumların olasılığını ortadan kaldırmak için bu testleri yapmak isteyebilir. Teşhise dayalı detaylar ise, aşağıda listelenmiştir;

⦁ Vücutta üç aydan uzun süre ağrı hissedilmesi
⦁ Zayıf hafıza ve bazı şeyleri anlama güçlüğü gibi bilişsel sorunlar
⦁ Tazelenmeyen uyku ve yorgunluk


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir