Excel’de Açılır Liste Nasıl Oluşturulur?

Bu makale, ”Veri Doğrulaması” adlı bir özellik kullanarak Microsoft Excel’de nasıl açılır listeler oluşturacağınızı öğretecektir. Uygulandığında, Veri Doğrulama işlevi, kullanıcıların önceden belirlenmiş girdilerden bir değer seçmesini gerektiren hedef hücrede girilebilecek verileri sınırlandırmaya yarar.

Bu işlev, çalışanların tatil programlarını planlamaktan, masrafları izlemekten, genel proje yönetimine kadar bir çok durumda çok yararlıdır. İşte başlama şekli;

excel açılır liste

Microsoft Excel’de Açılır Liste Oluşturma

Bu işlemi gerçekleştirmek için, çalışma kitabınızda en az iki sayfa açın: bir çalışma sayfası ve listelerinizi derleyebileceğiniz boş bir sayfa olmalıdır.

İlk adım listenizi oluşturmaktır. Bunu yapmak için, boş sayfanıza gidin ve açılır listenizdeki A sütununa eklemek istediğiniz öğeleri listeleyin. Liste istediğiniz herhangi bir uzunluk olabilir ve her tür bilgiyi içerebilir – bazı genel liste öğeler Evet / Hayır (genellikle Y / N olarak kısaltılır), Geçme / Başarısızlık, numaralı listeler ve tarihlerdir.

Sonra, çalışma sayfanıza geri dönün ve doğrulamak istediğiniz hücreyi veya hücreleri tıklayın. Ardından, Veri sekmesine gidin ve Veri Grupları bölümünün altında Veri Doğrulaması seçeneğini bulun:

Ardından, Ayarlar sekmesine gidin ve ”izin ver” kutusunu bulun. Açılır menüden List’i seçin:

Liste çalışma sayfanıza gidin ve listenizde yer almak istediğiniz tüm öğeleri seçin. Diyalog penceresindeki Kaynak alanı, alanları seçtiğiniz sırada otomatik olarak kaydeder. Listenizden herhangi bir öğeyi eklemeyi veya silmeyi seçerseniz, Excel, veri doğrulamasını otomatik olarak güncelleyeceğini unutmayın:

Hücrenin altındaki açılır oku gördüğünden emin olmak için hücre içi açılır kutunun seçili olduğundan emin olun. İşiniz bittiğinde Tamam’ı tıklayın.

Açılan listeniz artık çalışma sayfanızda belirtilen hücrelerde gösterilmelidir. Veri doğrulamasını test etmek için hücrelere hem geçerli hem de geçersiz veri girmeyi deneyin. Geçersiz veriler (listenizde yer almayan bilgiler) bir hata mesajı döndürmeliyken geçerli veriler doğru kayıt edilmelidir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir