Epsom Tuzunun Faydaları Nelerdir?

Epsom tuzunun iki ana maddesi magnezyum ve sülfattır. Her iki bileşenin kombinasyonunun detoksifikasyon yollarını uyardığına inanılmaktadır. Magnezyum, toksinlerin giderilmesi de dahil olmak üzere çeşitli vücut fonksiyonlarına yardımcı olan doğal bir maddedir. Sülfat sindirim sisteminin duvarlarını güçlendirir ve toksinleri daha kolay bir hale getirebilir.

Epsom tuzunun detoksifiye edici etkilerini belgeleyen çok az bilimsel araştırma var. Bununla birlikte uzmanlar, epsom tuzunun aşağıdaki yararları olabileceğini öne sürmektedir:

Cildi yatıştırır
Epsom tuzu sert, kuru ciltleri yumuşatır ve ölü deri hücrelerini dökülebilir. Ayrıca egzama ve sedef hastalığı dahil olmak üzere cilt hastalıklarından etkilenen cildi yumuşatabilir.

Semptomları daha da kötüleştirebileceği için, bir kişinin cilt rahatsızlığı varsa epsom tuzunu kullanmadan önce doktoruna bilgi vermesi gerekmektedir.

 

epsom tuzu banyosu

 

 

Acı ve ağrıyı azaltır
Epsom tuzu, romatoid artrit, lupus, gut ve psoriatik artrit gibi bazı enflamatuar durumlarla yaşayan insanlarda ağrıyı ve şişmeyi azaltabilir.
Düşük seviyelerde magnezyum artritli kişilerde ağrıyı hafifletebilir. Epsom tuzu magnezyum içerir ve aynı zamanda şişme, sertlik ve ağrıyı azaltırken, iltihabın alevlenmesinden sorumlu toksinlerden kurtulmasına yardımcı olabilir.

Stresi azaltır
Sağlıklı magnezyum seviyeleri, uykuya neden olan ve stresi azaltan beyin nörotransmitterlerini artırabilir. Magnezyum ayrıca, uykuya neden olan bir hormon olan melatonini de teşvik edebilir.

Stresli ve bunalmış hissedilen insanlar epsom tuzundan faydalanabilir. Bazı araştırmalar, magnezyum seviyeleri yönetildiğinde zihinsel ve fiziksel stres çeken kişilerin yarar sağladığını bulmuştur.

Sıcak bir banyo yapmak, bir kişinin kas gerginliğini serbest bırakmasına ve uzun bir günden sonra iyileşmesine izin vererek rahatlamasına yardımcı olabilir.

Ayak sağlığı
Epsom tuzu, sporcunun ayağı ve büyümüş ayak tırnağı enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olabilir. Bir insan epsom tuzlu su ile bir küvet içinde yıkanabilir veya ayaklarının daha hızlı iyileşmesi ve kaşıntıyı hafifletmesine yardımcı olmak için ılık su ve epsom tuzunu kullanabilir.
Ayakları epsom tuzlaa dolu bir suya batırmak da ayak kokusunu azaltmaya yardımcı olabilir.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir