Dudak Dolgusu Nedir Nasıl Yapılır

İnce, düz dudaklarından, dudaklarındaki çizgilerden veya dudaklarının asimetrik görüntüsünden şikâyetçi olanların daha dolgun ve biçimli dudaklara sahip olmak için yaptırdıkları estetik işleme dudak dolgusu denilmektedir.

Dudaklara ve ağzın çevresine enjekte edilen dermal dolgularla gerçekleştirilen bu işlem, aynı zamanda ağız çevresindeki kırışıklıkların görünümünü de azaltır. En çok kullanılan dolgu çeşidi, vücutta doğal olarak var olan, ancak zaman içerisinde azalan hyaluronik asit içerikli ürünlerdir. Hiyalüronik asit, iyileştirici özelliğe sahip olan, cildin esnekliğini koruyan bir madde olup, kozmetik sektöründe kullanılmaktadır.

Lokal anestezik krem uygulanır ve dolgu dudakta belirlenen noktalara çok ince uçlu iğnelerle enjekte edilerek, eşit şekilde dağılması sağlanır. 5-10 dakikalık bir işlemdir, işlem sonrası uygulanacak buz masajı şişlik, kızarıklık oluşumunu azaltır. Dudaklar çok kısa sürede iyileşerek, dolgun ve yeni şekline kavuşur.

Geçici veyahut kalıcı dudak dolgusu yaptırmak mümkün. Bunu da kullanılan dolgu maddesinin türü belirliyor. Günümüzde çoğunlukla, darbelere karşı hem daha dayanıklı, hem de işlem sonrası daha az şişliğe neden olan hyaluronik asit kullanılmasına elverişli olan geçici olarak dolgunlaştırılma yöntemi tercih ediliyor. Geçici dolgu, 12 aya kadar etkisini sürdürüyor.

Kalıcı dudak dolgusu isteyenler için dudak implantı ya da dudak büyütme prosedürü uygulanıyor. Lokal anesteziyle gerçekleştirilen bu işlem, yarım saat kadar sürer ve her iki dudağa da uygulanabilir. Her cerrahi işlemde olduğu gibi, bu işlemin de riskleri bulunmaktadır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir