C Vitamini İçeren Besinler Nelerdir?

C vitamini, önemli bir besin maddesi ve güçlü bir doğal antioksidandır. Herhangi bir antioksidanın ana işlevi, zararlı serbest oksijen radikallerini temizleyerek bağışıklığı arttırmaktır. Fakat C vitaminini ayıran şey, aynı zamanda kemikleri güçlendirmesi, kolajen ve belirli nörotransmitterleri sentezlemesi, proteini metabolize etmesi, kansere karşı savaşmasına yardımcı olması ve demir emilimini arttırmasıdır.

Ne yazık ki, insan vücudu C vitamini sentezleyemez ve vücudunuzun günlük olarak gerekli olan vitamin dozuyla beslenmesi için C vitamini açısından zengin besinler tüketmeniz gerekir. En iyi yanı, günlük C vitamini dozunuzu almak için sadece turunçgillere bağlı olmak zorunda değilsiniz, bu vitaminde eşit derecede zengin olan farklı besinler de vardır.

Kivi
Kivi meyvesi, sağlığımızı destekleyen fitokimyasallar, vitaminler ve minerallerle dolu lezzetli meyvelerden biridir. Bir kivi (yaklaşık 69gr) günlük C vitamini alımının %106’sını ve 42 kaloriyi içerir.

Biber
Piyasada kırmızı, yeşil ve sarı olmak üzere 3 çeşit biber bulabiliriz. Bir adet kırmızı biber (yaklaşık 45 gr), 64.7 mg C vitamini veya %107 oranında günlük alım ve 18 kalori içerir. aynı zamanda birkaç antioksidan ve mineral kaynağıdır.

Ananas
Ananas da kabızlık ve mide sorunlarını gidermek için yardımcı olabilir. İyileşmeyi teşvik eder ve anti-inflamatuar özellikleriyle bağışıklığı artırır. Bir Ananas (yaklaşık 905 gr), 432.6 mg C vitamini veya günlük alım miktarının %721’ini ve 452 kalori içerir.

 

C vitamini

 

Guava
Sıcak yaz günlerinde tropikal meyvelerden daha iyi bir alternatif yoktur. Eşsiz lezzet ve yüksek profilli besinler bakımından zengin olan Guava son derece faydalı bir tropikal meyvedir. Bir Guava, (yaklaşık 55 gr), 125.6 mg C vitamini veya %209 günlük alım ve 38 kalori içerir.

Brokoli
Sebzelerin sağlığınıza mükemmel faydaları vardır ve brokoli bir istisna değildir. Brokoli, çiğ veya pişmiş olarak yenebilir ve her iki şekilde de lezzetlidir. Özellikle grip mevsiminde Brokoli tüketilmesi bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve bu da sizi gripten koruyabilir. Brokoli’nin 100 gr porsiyonu 89.2 mg C vitamini veya %148 günlük alım ve 34 kalori içerir.

Çilek
Çilek, genel sağlığa katkıda bulunan birçok vitamin ve mineral ile dolu popüler bir meyvedir. Muhteşem bir tadı olan bu meyveler, favori meyveleriniz arasında yer almalıdır. Sadece bir büyük çilek (yaklaşık 18 gr), 10.6 mg C Vitamini veya %17 oranında günlük alım ve 6 kalori içerir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir