Büyük Salonlar İçin Aydınlatma Önerileri

Pencerelerin konumu, yönü ve uzunluğu bir salonu aydınlatırken dikkat edeceğimiz konuların başında geliyor. Günümüzde yaratıcı ve çeşitli aydınlatma alternatifleri mevcut. Bunların arasından kendi salonumuz için en uygununu seçmek biraz zor olsa da, dikkat edilecek birkaç noktayı göz önüne alarak, en doğru aydınlatma seçeneğine kavuşmak mümkün.

Seçeceğiniz abajur başlıkları tarzınızı yansıtır, eğer salonunuzda birkaç tane abajur başlığı kullanacaksanız hepsini aynı seçmek zorunda da değilsiniz. Klasik ya da modern, mobilyalarınızla uyumlu abajur ve avizeler seçebilir, zevkinize ve evinize uygun bir kombinasyon oluşturabilirsiniz.

Yemek masasının üzerine inen grup halinde sarkıt lambalar son zamanlarda oldukça beğeniliyor. Bu tür bir aydınlatma seçimi, çok şık bir görünüm sunmasının yanında, ışığın yemek masasının her yerine eşit bir şekilde dağılmasını sağlıyor. Ayrıca vitrin içine ya da duvarlarınızdaki çerçevelerin, varsa kitaplığın üstüne yerleştireceğiniz led lambalarla yemek takımınızın, tablolarınızın ve kitaplarınızın ön plana çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Eğer salonunuzda bir okuma alanınız varsa, hemen koltuğunuzun başucuna lambader ya da sehpa üzerinde, koltuğunuzla uyumlu bir abajur yerleştirebilirsiniz.

Salonun eşit aydınlatılması, dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta. Örneğin kanepenizin iki yanına koyacağınız lambaderler ile salonunuzda dengeli bir ışık oluşturabilirsiniz.

Aydınlatmanın bir diğer önemi, salonunuzda istediğiniz alanları vurgulamanın yanı sıra, odada genişlik ve yükseklik algısı da oluşturmaya imkân tanıması. Aydınlatma seçeneğinizin çokluğu, istemediğiniz aydınlatmayı kullanmadığınız zamanlarda kapatma ve elektrikten tasarruf sağlamanıza da yardımcı olur.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir