Burun Estetiğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tıp dilinde rinoplasti adıyla bilinen estetik burun ameliyatı, genellikle nefes alma problemleri ya da estetik kaygılarla tercih ediliyor. Burunda bulunan eğrilikler, asimetrik görünüm düzeltilerek burna kalıcı şekil verilir. Nefes almayı engelleyen kemik ve kıkırdak eğriliklerin düzeltilmesiyle hastanın da rahat nefes alıp vermesi amaçlanır.

Bu nedenle ameliyat öncesinde ve sonrasında hastaların dikkat etmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Operasyon öncesinde, aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar tüketilmemesi öneriliyor. Ayrıca sağlığınızla ilgili, size önemsiz bile gelse her türlü ayrıntıyı doktorunuzla paylaşmanız doğru olacaktır. Soğuk algınlığı, nezle, grip gibi son anda çıkabilecek hastalıklara yakalanmamak için bağışıklığınızı güçlü tutmalısınız.

Yine ameliyat olmadan önce sigarayı bırakmanız tavsiye ediliyor. Çünkü ameliyat sonrası oluşan şişlik ve morlukların iyileşme süresi, sigara kullananlarda uzuyor. Ayrıca ilk iki gün ağızdan nefes alıp verildiği için öksürme sıklığı da artıyor.

Ameliyatın hemen sonrasında burundan nefes alınamadığından, ağızdan nefes alıp verilir ve bu durum ağızda ve boğazda kurumaya neden olur. Bol su, çiğnemesi kolay, hafif ve sulu besinler tüketilmesi gerekiyor.

Ameliyattan sonra başı yüksekte tutmak, çift yastıkla uyumak kan akışı için faydalı olacaktır.

Ameliyat sonrasında beklenmedik bir durumla karşılaşıldığında vakit kaybetmeden doktora danışılmalı. Doktorun verdiği ilaçlar ihmal edilmeden kullanılmalıdır.

Burna darbe alma riskini azaltmak için, doktorunuzun belirleyeceği süre boyunca basketbol, futbol, voleybol, yüzme gibi sporlardan kaçınmak gerekiyor. Yine burnun üzerinde ağırlık olmaması için gözlük kullanılması da önerilmiyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir