Baş Ağrısı Nedenleri ve Çeşitleri

Baş ağrısı, aynı zamanda sefalgiya olarak da bilinir; başın, kafa derisinin veya boyun bölgesinde oluşan bir ağrıdır. Sinir sisteminin bir bozukluğudur. Çoğu insan hayatları boyunca baş ağrısı yaşarlar; onlarla gençlik yıllarından başlayarak ellili yaşlarını en çok etkileyen insanları etkiler.

Gerilim Tipi Baş Ağrısı

Gerilim baş ağrısı en yaygın baş ağrısı türüdür. Bazı popülasyonların %70’inden fazlası onları deneyimlemekte ve başın etrafında sıkışan bir grup gibi hissetmek üzere nitelendirilmektedirler. Saldırılar genellikle gençlerde başlar. Her iki erkek için üç kadın gerilim baş ağrısı yaşarlar. Bazı insanlarda bunlar episodik olabilir, ancak başkaları için kronik olabilirler (insanların yaklaşık %1 – 3’ü).

Belirtiler 30 dakika ile birkaç saat arasında sürebilir, ancak bir gerilim baş ağrısı da birkaç gün sürebilir

Küme baş ağrıları

Küme baş ağrısı genellikle başın bir tarafında şiddetli bir ağrı olarak hissedilir ve bir göz etrafına odaklanır. 1000 kişide yaklaşık 1 kişi bu tip baş ağrısı yaşamakta olup erkeklerde kadınlardan daha sık görülmektedir. Bir küme baş ağrısı yaşayan her altı erkek için bir kadın bunu görür.

İnsanlar, yirmili yaşlarında ya da daha büyüklerken onlardan muzdarip olmaya başlarlar. Günün aynı saatinde ve sıklıkla gece boyunca ortaya çıkabilirler.

 

baş ağrısı çeşitleri

 

Migren baş ağrıları

Migren, dünyadaki en yaygın hastalık olan küresel durumu yaklaşık 1 ila 7 kişiden geçiriyor. Kronik migren küresel nüfusun yaklaşık %2’sini etkiliyor. Çocuklar ergenlik döneminde olduğu gibi genellikle deneyimli olsalar da yetişkinlerde olduğu gibi yaşayabilirler.

Onu çeken insanlar için en yaygın yaş aralığı 35 ila 45 yaş arasındadır. İnsanlar başın ön veya yanındaki zonklama ağrısı olarak migren yaşama eğilimi gösterirler. Olası bir migreni belirtmek için genellikle aura olarak adlandırılan uyarı işaretleri vardır.

Sinüs baş ağrısı

Sinüs baş ağrısı sinüslerde iltihaplanma sonucudur. Yüzün bir yanına göz, yanaklar ve alnıyla genellikle zonklama hissi verirler. Bu baş ağrısı, basınç artışı ve burun bölgesindeki mukus yüzünden sabahları en kötü şey olur. Sinüslerde tıkanıklık ve iltihaplanma, soğuk algınlığı, flus, hayfever ve sinüzit tarafından tetiklenebilir.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir