Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 10 Besin

Özellikle kış aylarında soğuk algınlığı, bronşit, nezle gibi hastalıklara yakalanma sıklığı artıyor. Bu nedenle özellikle bu aylarda, enfeksiyonlardan ve hastalıklardan korunmak, vücudun direncini artırmak için dengeli bir beslenme programı uygulanabilir.

Ekinezya, üst solunum yolları hastalıkları için birebir olan ve kansere karşı da kullanılan bu mucizevi bir bitki. Viral yolla bulaşan hastalıklara karşı oldukça etkilidir. Özellikle köküyle hazırlayacağınız çayını günde birkaç bardak tüketebilirsiniz.

Nar, içeriğindeki bol C vitamini ve antioksidanlar ile vücudu gribe, nezleye, soğuk algınlığına, zatürreye karşı koruyor. Doğal bir antibiyotik olan narın sadece meyvesi değil, kabuğu ve çiçeği de tüketilmeli. Nar bağırsak, kalp ve mide sağlığına da iyi geliyor.

Ginseng, güçlü antioksidan özelliğiyle hastalıklara karşı direnci artırırken, vücudun ve zihnin enerjik, dinç olmasını sağlıyor. Özellikle kışın yoğun çalışan kişilerin ginseng çayı tüketmeleri, hem enfeksiyonlara karşı korunmalarını sağlar, hem de daha enerjik bir tempoyla çalışmalarına yardımcı olur.

Kivi, C, A, K, E vitaminleri, potasyum, magnezyum gibi minerallerce zengin olan, dolayısıyla antioksidan özelliğe sahip bir meyve. Öksürüğe, burun akıntısına, gribal enfeksiyonlara, astıma karşı oldukça etkili olan kivi, yüksek miktarda lif içerdiği için sindirime de oldukça faydalı.

Lahana, diğer bir C ve K vitamini deposu. Bu besin, kış sofralarının da vazgeçilmezi. Aynı zamanda potasyum, sodyum, kalsiyum, demir, fosforca da zengin olması nedeniyle sağlık için oldukça faydalı. İçeriğindeki aminoasitler sayesinde, enfeksiyonlara karşı vücut direncini koruyor, sindirim sistemi, kalp ve damar sağlığını korumaya yardımcı oluyor.

Zencefil, soğuk algınlığı, grip, nezle ve öksürük denince ilk akla gelen, balgam söktürücü etkisi de bulunan bir besin. Bağırsak faaliyetlerini düzenliyor, nefesi açıyor, kabızlığa iyi geliyor, vitamin ve mineral içeriğiyle bağışıklığı güçlendiriyor. Toz halinde ya da çayını hazırlayarak veyahut taze zencefili suda bekletip içerek tüketmek mümkün.

Ispanak, C, K vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, magnezyum, demir ve fosfor bakımından oldukça zengin, protein oranı diğer sebzelere göre daha yüksek olan kışın vazgeçilmez sebzelerindendir. Enfeksiyon hastalıklarına karşı iyi gelen bu besin, bağırsak sağlığına da iyi gelerek, vücudun hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlıyor.

Greyfurt, yüksek C vitamini içeren, lif bakımından zengin olduğu için kabızlığa iyi gelen bir meyve. İçeriğindeki vitamin ve minerallerle kış aylarında hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olan greyfurt, astım ve öksürüğe de iyi geliyor.

Kereviz, tam bir A ve C vitamini deposudur. Doğal antioksidan özelliği sayesinde, vücudu hastalıklara karşı güçlendirir. Romatizma ağrılarına iyi gelir, yüksek lif ve mineral içerir.

Rezene, toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayan, A ve C vitamini içeren, güçlü ve doğal bir antioksidan kaynağıdır. Bağırsak ve solunum yolları rahatsızlıklarına iyi gelir, bünyeyi güçlendirir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir