Arpa Suyunun Faydaları Nelerdir?

Arpa suyu, dünyanın en eski tahıllarından biri olduğuna inanılan arpadan yapılır. Pek çok diyetin ve yemeğin bir parçası olmamasına rağmen, arpa ve arpa bazlı gıdaların insan sağlığına çeşitli yararları olduğuna dair kanıtlar artmaktadır. Gelelim arpa suyunun faydalarına.

Fiber takviye
Arpa suyunun sağlığa faydalarının çoğu, mükemmel bir diyet lifi kaynağı olmasından gelmektedir. Sindirim sistemini sağlıklı tutmak, sağlıklı bağırsak hareketlerine katkıda bulunmak ve kabızlık gibi problemlerden kaçınmak için lifler elzemdir.

Araştırmacılar diyet liflerinde yüksek bir diyetin bazı kronik hastalıkların gelişme riskini azaltmasına bağladılar. Örneğin, bol miktarda lif tüketen kişilerin kardiyovasküler hastalık geliştirme riski daha düşüktür.

Arpa, suda çözünebilen ve vücuda yararlı enerji sağlayan, çözünebilir bir liftir. Elyaf aynı zamanda çözünmez olabilir, yani sindirim sisteminden ayrılmadan geçebilir ve vücuda enerji vermez. Uzmanlar, yetişkin kadınların 25 yetişkin erkeklerin de her gün 38 g diyet lifi tüketmesini tavsiye etmektedir. Yüksek lif içeriğine ek olarak, arpa da yararlı vitamin ve minerallerin bir karışımını içerir.

 

arpa suyunun yararları

 

Bağırsak bakterisini dengelemeye yardımcı olur
Doğal bağırsak bakterilerinin dengesi, bir kişinin sağlıklı kalmasında önemli bir rol oynar. Çalışmalar, arpa bazlı gıdaların tüketilmesinin bakteroidler adı verilen bir bağırsak bakterisinin azalmasına yol açtığını göstermiştir.

Bu bakteriler genellikle bir tehdit olmasa da, bir yaralanma veya travmadan sonra ortaya çıkan anaerobik enfeksiyonlarda bulunan en yaygın türlerdir. Bu enfeksiyonlar karın, cinsel organlar, kalp, kemikler, eklemler ve merkezi sinir sistemini etkileyebilir.

Kan şekerini düşürür
Arpa bazlı gıdaların, bağırsakta bulunan yararlı bakterilerin sayısını arttırmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. Bu bakterilerin kan şekeri seviyelerinin 11–14 saate kadar düşmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Kan şekerini kontrol altında tutmak, tip 2 diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca diyabet hastası olanların kan glikoz seviyelerini yönetmelerine yardımcı olabilir.

Kilo kaybını teşvik eder
Arpa, vücudu, kişinin daha uzun süre doygun hissetmesini sağlayarak iştahı düzenleyen hormonları serbest bırakmasını ister. Bu hormonlar ayrıca kilo kaybına katkıda bulunabilecek metabolizmayı da arttırabilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir