Arabamın Motoru Çabuk Isınıyor

Motorunuzun aşırı ısınması konusunda endişelenmeniz gerekip gerekmediğini mi merak ediyorsunuz? Endişeli olmalısınız, çünkü aşırı ısınmış bir motor ciddi anlamda sıkıntılar yaratabilir. Aşırı ısınmış bir motora sahip bir aracı kısa bir mesafede bile sürmek, silindir kapağını, motor bloğunu veya dahili parçaları tahrip edebilir.

Neyse ki, modern araçların çoğu, motorun içinde dolaşan soğutucunun sabit bir sıcaklık okumasını gösteren bir göstergeye sahiptir ve sürücüye soğutma sistemindeki bir sorun hakkında erken bir uyarı verir.

Çoğu araç için normal çalışma motoru sıcaklığı 195 ila 220 derece aralığındadır, ancak çoğu gösterge paneli sıcaklık göstergeleri tam bir sıcaklık göstermez. Bunun yerine, göstergenin kenarlarında ve ortada normal bir aralıkta tipik olarak soğuk ve sıcak için işaretler vardır. Çoğu otomobilde, motor normal çalışma sıcaklığındayken sıcaklık iğnesi merkezde veya yakınında olacak ve bu da soğuk bir motoru çalıştırdıktan sonra en az bir veya iki dakika sürecektir.

Bazı araçlarda, iğne hiçbir zaman göstergenin ortasına ulaşmayabilir, bu nedenle orta noktanın kısaltılması durumunda alarm verilmez. Bunun yerine, motorun tamamen ısındığında nerede olduğunu izlemeniz gerekir, böylece motorunuz için neyin “normal” olduğunu bilirsiniz. Bu şekilde, iğne daha yüksek ısınırsa, sıcak işarete daha yakın olursa, soğutma sisteminde bir şeyin yanlış olduğunu önceden fark etmiş olursunuz.

Klimayı kullanmak, kavurucu bir günde dur-kalk sürüşü yapmak ve çekme motor sıcaklığını normalin üzerine çıkarabilir, bu nedenle gösterge okumasında küçük bir değişiklik olduğunda panik yapmayın. Bir süre yoldan çekebilir veya A / C’yi kapatabilir ve serinlemek için ısıtıcıyı açabilirsiniz. Mümkünse, motorun bir saat soğumaya bırakın ve soğutma suyu seviyelerini kontrol edin. Sarf malzemelerini elinizde bulundurursanız, radyatörü 50/50 antifriz ve su veya önceden karıştırılmış bir soğutucu ile doldurmayı düşünün.

 

araba motorlarının ısınması

 

Sıcaklık göstergesi sürekli olarak motorun normalden daha sıcak olduğunu gösteriyorsa, soğutma sisteminizi kontrol ettirin. Düşük soğutma suyu seviyeleri, tıkanmış veya kapalı bir termostat, arızalı bir kafa contası veya bir su pompası arızası dahil olmak üzere, motorunuzun sıcak çalışmasının birçok olası nedeni vardır.

Günümüzde, giderek artan sayıda yeni araç sıcaklık göstergesine sahip değildir. Bunun yerine, motor soğukken (genellikle) mavi renkte yanıp sönen bir ikaz ışığı vardır. Bu ışık sayesinde, ısıtıcıyı açmanın veya soğuk hava üretmenin gerektiği zamanları anlamış olursunuz. Motor normal sıcaklığına ulaştığında mavi ışık söner.

Tüm araçlar ayrıca motor normal sıcaklığını aştığında yanması gereken bir ikaz ışığına sahiptir (ayrıca motoru çalıştırdığınızda birkaç saniye yanar). Ölçü olmadan, sıcaklık normalin ne kadar yüksek veya normalin üzerinde ne kadar uzun olduğuna dair bir tahmin.
Kırmızı veya sarı bir sıcaklık ikaz ışığı yanarsa, en kötüsünü düşünün ve yoldan çıkın, motoru kapatın ve yardım isteyin. Yeni bir motor almak zorunda kalmamak için güvenli hareket etmek daha iyidir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir