Abs Işığı Neden Yanar?

ABS, kilitlenme önleyici fren sistemi anlamına gelir ve aracınızın gösterge panelinde ABS uyarı lambası yanarsa, bir arızadan dolayı kilitlenme önleme sistemi devre dışı bırakılır.

Aracınızın normal frenleri iyi çalışmalı, ancak fren sırasında tekerleklerin kilitlenmesini önleyen kilitlenme önleyici özelliği çalışmaz. Ayrıca, aracınızın denge kontrolü ve çekiş kontrolü varsa, bunlar da devre dışı bırakılacaktır, çünkü bu sistemler kilitlenme önleyici sistemle aynı tekerlek hız sensörlerine dayanmaktadır.

Tüm 2012 model ve daha yeni araçların stabilite kontrolüne sahip olması gerekiyor, ayrıca ABS ve çekiş kontrolü de olacaktır. Birçok eski otomobiller, bu özelliklerin bazılarına veya tümüne sahiptir.

Aracınızı sistem kontrolünün bir parçası olarak başlattığınız her defasında, ABS ışığı (genellikle sarı, sarı veya turuncu) kısa sürmelidir. Işık açık kalırsa, bu bir şey çalışmıyor demektir ve sistem kapatılmıştır.

ABS ile, her bir tekerleğe monte edilen sensörler, tekerleklerin dönme hızını izler. Frenleme sırasında biri diğerinden daha yavaş dönüyorsa, bunun kilitlenmesi ve kayma kontrolünün kaybına neden olabileceğini gösterir. ABS’nin, kilitleme yapan tekerlekteki frenleri hızla “pompalayarak” devreye girmesi, sürücünün fren ve direksiyon kontrolünü elinde tutabilmesi için dönmesine izin vermesi beklenir.

 

abs-lambasi

 

Bunun nedeni şudur:

  • Yanmış bir sigorta olabilir
  • Hasar görmüş veya kaplanmış tekerlek hız sensörü
  • Sensörler ve ABS kontrol ünitesi arasında kırık bir tel
  • Çalışmayı durduran bir ABS kontrolörü
  • Kilitlemeyi önlemek için her bir tekerleğe doğru miktarda fren hidroliği basıncını uygulayan bir pompa ve valf, bu öğeler kötü gittiğinde ABS sensörü uyarı ışığını da tetikleyebilir.

 
Düzenli frenler için kırmızı uyarı lambası yanarsa, bu normalde aracınızın fren hidroliği kaybettiği anlamına gelir veya frenler normal durma gücüne sahip olmadığınız için çok aşınır. Bu durumlardan herhangi biri hemen dikkat etmeli ve gerekli onarım için aracınızı bir servise göstermelisiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir