Yumurta Sarısının Saça Faydaları

İnsanlar, yumurta sarısını 11. yüzyılın başlarından beri saçları güçlendirmek için bir tedavi olarak tanımlamaktadır. Yüzyıllar sonra ve insanlar hala kuru veya hasar görmüş saçları tedavi etmek için yumurta sarısı ve beyazı kullanıyorlar.

Yumurta sarısı saç için ne gibi faydalar sağlar?
Yumurta sarısı, yumurtanın yuvarlak sarı kısmıdır. Sarısı saçı zenginleştiren çeşitli bileşenler içerir. Aşağıda yumurta sarısının saçı sunabilmesinin iki olası yararı vardır. Bu iddiaları destekleyecek çok az bilimsel kanıt olduğuna dikkat etmek önemlidir.

 

yumurta sarısı

 

Saç uzaması
Bazı doğal güzellik uzmanları saçlara yumurta sarısı sürmenin saç gelişimini uyarabileceğini iddia ediyor. Sarnıçların kafa derisini uyardığını ve saç köklerini beslediğini iddia ediyorlar.
Yumurta sarısının temel öğelerinden biri, saçın önemli bir bileşeni olan kükürtdür. Her 100 gramda (g) yumurta sarısı için 164.5 miligram (kükürt) vardır.

Kuru saç
Yumurta sarısının temel öğelerinden biri, içerdikleri ve beslenmeyi ve parlamayı teşvik eden proteinlerdir. Sarısı ayrıca yağda da yüksektir, bu yüzden saçların yumuşaklığını artırabilir. Yumurta sarısı, 100 gr başına 26.54 gr yağ içerir.

Yumurtalarda bulunan lesitin adı verilen özel bir yağ, saçı nemlendirmeye yardımcı olabilir. Bu yağ aynı zamanda bazı kozmetik saç ürünlerinin bir bileşenidir. Alternatif sağlık uzmanları genellikle bu nedenlerle kuru ve hasar görmüş saçlar için yumurta sarısı kullanılmasını önerir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir