Yüksek Tansiyon Hipertansiyon

İnsanlar genellikle orta yaşlı veya yaşlı insanların yüksek tansiyon (hipertansiyon) geliştiğini varsaymakla birlikte, durumun gençler, çocuklar ve hatta bebeklerde ortaya çıkması mümkündür.

Nedenler
Çocuklarda hipertansiyon genellikle kalp rahatsızlığı veya böbrek hastalığı gibi temel sağlık durumlarından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle sekonder hipertansiyon denir ve tıbbi durum çözüldükten sonra kan basıncı tipik olarak normale döner. İkincil hipertansiyon aşağıdaki durumlardan da kaynaklanabilir:

⦁ Hipertiroidi
⦁ Adrenal bozukluk
⦁ Uyku sorunları, özellikle uyku apnesi
⦁ Renal arter stenozu

Bazı ilaçlar kan basıncını artırabilir, ancak yine de, eğer ilaç kesilirse kan basıncı normale döner.

Bazı durumlarda, bir doktor hipertansiyona neyin neden olduğunu belirleyemez, bu durumda durum birincil veya esansiyel hipertansiyon olarak adlandırılır. Birincil hipertansiyon riskine katkıda bulunduğu bilinen çeşitli faktörler arasında şunlar bulunur:

⦁ Fazla kilolu veya obezite (vücut kitle indeksi> 25)
⦁ Ailede hipertansiyon öyküsü
⦁ Yüksek kolestrol ve trigliseritler
⦁ Tip 2 diyabet veya açlık kan şekeri yükseldi

 

yüksek tansiyon nedenleri

 

Testler ve teşhis
Kan basıncı, şişirilebilir bir kol manşonu ve kan basıncı göstergesi kullanılarak ölçülür. Tansiyon ölçümü iki okumadan oluşur. Birinci (üstteki) sayı, kalp atışlarında atardamarların basıncı olan sistolik kan basıncının bir ölçümüdür. İkinci (alttaki) sayı, kalp atışları arasındaki arterdeki basınç olan diyastolik basıncın bir ölçümüdür.

Bir kan basıncı ölçümü, hipertansiyonu teşhis etmek için yeterli değildir. Tanının konması için, çocuğun doktora en az üç kez ziyarette anormal bir okuma olması ve bir ziyaret sırasında ölçümün doğru olduğundan emin olmak için birkaç kez alınması gerekiyor.

“Normal” kan basıncı olarak düşünülen, göreceli olup, çocuğun cinsiyetine, yaşına ve boyuna bağlıdır. Hipertansiyon teşhisi konursa çocuğun yaklaşık altı ayda bir kontrol edilmesi gerekir. Bir doktor, soruna neden olabilecek diğer temel koşulları kontrol etmek için aşağıdaki testleri de uygulayabilir:

⦁ Kalp kan akışını kontrol etmek için ekokardiyogram
⦁ Böbrekleri değerlendirmek için ultrason
⦁ Kan testi, kan şekeri ve böbrek fonksiyonlarını kontrol etmek için kan testi
⦁ İdrar analizi


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir