Yüksek Magnezyum İçeren Gıdalar

Magnezyum oldukça önemli bir mineraldir. Vücudunuzdaki yüzlerce kimyasal reaksiyonda yer alır ve sağlığınızı korumanıza yardımcı olur. Ne yazık ki, birçok insan önerilen günlük 400 mg alımına ulaşmamaktadır. Bununla birlikte, yüksek magnezyum içeren yiyecekler tüketmek günlük gereksinimi karşılamanıza yardımcı olabilir. Aşağıda, yüksek magnezyum içeren gıdalar yer almaktadır.

Avokado
Bu meyve lezzetli bir magnezyum kaynağıdır, fakat aynı zamanda potasyum, B-vitaminleri ve K vitamini bakımından da yüksektir. Avokado ayrıca kalp açısından sağlıklı tekli doymamış yağ içerir. 100 gr Avokado, 29 mg magnezyum veya %8 oranında günlük alım içerir.

Muz
Şüphesiz muz, dünyanın en popüler ve en çok tüketilen meyveleri arasında yer almaktadır. Muz meyvesi yüksek potasyum içeriği ile bilinir, potasyum kan basıncını düşürebilen ve aynı zamanda kalp hastalığı riskini azaltan bilinen bir mineraldir. Bu mükemmel meyve ayrıca C vitamini, B6 vitamini, manganez ve lif sağlar. 100 gr muz 27 mg magnezyum veya günlük alımların %8’ini içermektedir.

Brokoli
Çok sayıda brokoli yiyen kişilerde, kolon ve ayrıca mesane kanseri de dahil olmak üzere belirli kanser türlerinde daha düşük riskler olabilir. 100g Brokoli, 21 mg magnezyum veya günlük alım miktarının %6’sını içerir.

Bitter çikolata
Sağlıklı bitter çikolata da demir, bakır ve manganez içerir ve prebiyotik lif içerir ve ayrıca yararlı antioksidanlar içerir. 100g Koyu Çikolata, 146 mg magnezyum veya günlük alımın %10’unu içerir.

Kuru üzüm
Kuru üzüm, dünyanın birçok yerinde üretilir ve yüksek magnezyumla doludur. 100 gr kuru üzüm 32 mg magnezyum veya günlük alım miktarının %8’ini içerir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir