Yağlı Saçlar İçin Bakım Önerileri

Günlük olarak yıkanmasına ve bakım yapılmasına rağmen sürekli yağlı gözüken saçlar herkesi rahatsız etmektedir. Sabah yıkanıp evden çıkılsa bile öğlene kalmadan yağlanan saçları kim ister ki? Çabuk yağlanan saçlar bir de ince telli ise bakım ve şekil vermek açısından işiniz oldukça zordur. Ancak aslında bir saç derisi problemi olan yağlanma düzenli bakımla önlenebilecek bir problemdir.

Saç derinizin beslenmesine ve saçların sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olan, saçlarınızı zararlı dış etkenlerden koruyan ana madde saç diplerinizde bulunan yağlardır. Saç, bu yağı kendiliğinden üretirken bazı kişilerde yağlanma az veya çok olabilir. Gereğinden fazla yağlı saçlar hem dışardan çirkin gözükmekte hem de zayıf ve cansız olmaktadır. Kolayca uzamazlar ve çok fazla dökülme problemleri yaşanır.

Saçlarda yağlanmanın temel nedeni saç derisinden kaynaklı olup öncelikle saç derisine bakım yapılmalıdır. Yağlı saçlar için özel olarak üretilen şampuanlar saç derisine masaj yapılarak uygulanmalı ve ardından bol su ile durulanmalıdır. Eğer saç kremi kullanılacaksa saç derisine değmeden yalnızca saç uçlarına uygulanmalıdır.

Saçınızı yıkayacağınız su asla aşırı sıcak olmamalı, neredeyse soğuk denilecek kadar ılık olmalıdır. Saçın yağlı görünmesini engellemek amacıyla saçı sık sık yıkama hatasına düşülmemeli, saç bir gün yıkanıp ertesi gün mutlaka dinlendirilmelidir. Hatta saçınız gün aşırı yıkanmaya alıştıysa 3-4 gün üst üste saçlarınızı yıkamayarak saçınızı sık yıkanma alışkanlığından kurtulmaya çalışabilirsiniz. İlle de her gün saçınızı yıkayacaksanız her gün şampuan kullanmamalı bir gün yalnızca su ile bir gün de şampuan ile olacak şekilde sıralamalısınız.

Saçlarınız çabuk yağlanıyorsa gün içerisinde saçınızla çok fazla oynamayın. Ayrıca sadece yağlı saçlar için değil bütün saç tipleri için genel bir uyarı olarak saçlarınızı kurutma makinelerinden ziyade doğal  yöntemlerle kurutmalısınız.

Her derde deva sirke ile de saçlarınızı canlandırabilirsiniz. Haftada bir saçınızı yıkadıktan sonra durulama suyuna bir kaşık sirke koyarak saçınızı bu su ile durulayabilirsiniz. Kokusu dayanılmaz olsa da 2 çay kaşığı bal içerisine 1 yumurtanın sarısını ekleyerek köpük kıvamına gelene kadar çırpın ve saç diplerinizden başlayıp masaj yaparak saçlarınıza uygulayın.

Saçlarınız çok uzun ise karışımı iki ölçüden de yapabilirsiniz. Saçlarınızı o şekilde yarım saat beklettikten sonra durulayın. Arkasından şampuan veya saç kremi kullanmak kötü kokunun gitmesine yardımcı olacaktır. Bunlara ek olarak yağlı saçlarınız için uygulayacağınız birçok kür bulunmaktadır; ancak bunlara rağmen yağlanma probleminiz geçmiyorsa bir dermatoloğa danışabilirsiniz.


One Comment

  • alara

    Saçlarım aşırı yağlı ve dökülüyor bunun için bir sürü şey denedim doktora falan gittim özellikle dökülme için ama geçmedi eşimin doktor bir arkadaşı doğal keratin ürünleri kullanmamı önermiş özellikle doğal olması gerektiğini söylediği için patentli olanı bulup aldım ve saçımdaki hem yağlanma hem de dökülmeden eser kalmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir