Tüylü Hücreli Lösemi Nedir?

Tüylü hücreli lösemi, kronik löseminin nadir görülen bir formudur ve bu nedenle, ince, saç benzeri projeksiyonlar, mikroskopik muayene üzerine kanser hücrelerini sarar. Durumun nedeni belirsizdir.

Lösemi beyaz kan hücrelerinin kanseri anlamına gelir. Kanser, kök hücrelerinden köken alır ve beyaz kan hücrelerinin fazlalığı üretmesine yol açar, bu da sonunda kan hücrelerinin normal dengesini bozar. Bir lösemi hastası, kırmızı kan hücrelerinin ve trombositlerin yetersiz kalmasına yol açar, bu da kanın vücuda oksijen taşıma yeteneğinin yanı sıra bir yaralanma oluştuğunda pıhtılaşma kabiliyetinden ödün verir. Beyaz kan hücreleri de anormal şekilde gelişir, yani hasta enfeksiyona duyarlıdır.

Tüylü Hücreli Lösemi Belirtileri

Tüylü hücre lösemisinin belirtileri diğer lösemilere benzerdir ve şunları içerir:

  • Açıklanamayan kilo kaybı
  • Aneminin nefes darlığı, yorgunluk ve soluk cilt gibi belirtileri
  • Kanama eğilimi
  • Sık enfeksiyonlar
  • Büyümüş dalak
     
    tuylu-hucreli-losemi-tedavisi

 

Tüylü Hücreli Lösemi Teşhisi

Tanı şüphelenilmekte ve bir kan hastalığı uzmanı olan bir hematolog tarafından gerçekleştirilmektedir. Kan testleri kandaki beyaz kan hücrelerinin sayısını kontrol etmek için yapılır. Bir hastada kıllı lösemi varsa, alyuvar sayısı ve trombosit sayısı azalır. Hastanın hastalığının daha ayrıntılı bir klinik resmini vermek için bir kemik iliği örneği de alınabilir.

Tüylü Hücreli Lösemi Tedavisi

Tüylü hücreli lösemi yavaş ilerleyen bir kanser olup, başlangıçta tedavi gerekli olmayabilir. Hastanın kanları düzenli olarak izlenir ve beyaz küre sayısı artarsa ​​veya belirtiler ortaya çıkarsa tedavi başlatılabilir. Tedavilere kemoterapi ve immünoterapi dahildir. Kemoterapi, bu duruma en sık rastlanan tedavi yaklaşımıdır. Kemoterapiyle kombinasyon halinde kullanılabilen immünoterapi ajanlarının örnekleri arasında interferon ve rituksimab bulunur.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir