Sosyal Medyanın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Sosyal medya olmadan hayatınızı hayal edemezseniz, bu, sosyal ağların kötülüğüne kurban gittiğinizi gösteren bir işarettir. Ayrıca, sosyal medyanın toplum üzerindeki olumsuz etkilerinden birini (veya daha fazlasını) tecrübe ettiğiniz anlamına da gelir.

Sosyal medyanın daha karanlık yanını ve tam olarak sizin için nasıl (ve neden) kötü olduğunu keşfedelim. Sosyal medyanın olumsuz etkilerinin sadece fiziksel değil aynı zamanda zihinsel olarak da insanları yıpratmaktadır. Şimdi gelelim sosyal medyanın insanlar üzerindeki olumsuz etkilerine.

Depresyon ve Anksiyete
Sosyal medyada günde iki saatten fazla mı harcıyorsunuz? Sosyal paylaşım sitelerinde çok uzun zaman harcamak, ruh halinizi olumsuz etkileyebilir. Aslında, anksiyete ve depresyon belirtileri de dahil olmak üzere zayıf zihinsel sağlığınızı yıpratma olasılığınız daha yüksektir.

Öyleyse, sosyal medyayı kendinize psikolojik sıkıntıya neden olmadan nasıl kullanırsınız? Uzmanlar tarafından yapılan araştırmaya göre, sosyal ağlarda geçirmeniz gereken zaman miktarı günde yarım saattir.

 

sosyal medyanın zararları

 

Siber zorbalık
Sosyal medyadan önce, zorbalık sadece yüz yüze bir şeydi. Ancak, şimdi, bir kişi anonim olarak çevrimiçi zorba olabilir. Bugün herkes siber zorbalığın ne olduğunu biliyor ve çoğumuz bir kişiye neler yapabileceğini görüyoruz.

Sosyal medya, arkadaş edinmeyi kolaylaştırırken, avcıların kurban bulmasını da kolaylaştırdı. Sosyal ağların sağladığı anonimlik, failler tarafından halkın güvenini kazanmaları ve daha sonra onları akranlarının önünde terörize etmeleri için kullanılabilir. Bu çevrimiçi saldırılar genellikle derin zihinsel izler bırakır ve hatta bazı durumlarda insanları intihar etmeye yönlendirir. Siber zorbalığın sadece çocukları değil, aynı zamanda yetişkinleri de etkilemektedir.

Gerçekçi Beklentiler
Bu muhtemelen bir sürpriz değil, ama sosyal medya hayat ve arkadaşlıkların gerçekçi olmayan beklentilerini oluşturmanıza yardımcı olur. Bunu en çok yapan ağlar Facebook, Instagram ve Snapchat’dir. Bunlar, çevrimiçi güvenilirliğe sahip olmayan sosyal medya platformları olarak ön plana çıkmaktadır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir