Sindirimi Kolay Besinler Nelerdir

İnsanlar, hazımsızlık gibi kronik ya da tekrarlayan sindirim bozuklukları yaşayabilirler ya da bir takım kusma veya ishal ile uğraşıyor olabilirler. Sindirimi kolay besinler, sindirim sistemine zarar vermeden vücuda besin sağlar.

Sindirimi zor besinler
Sindirimle ilgili sorunlarınız varsa, öncelikle sorunlu besinleri mevcut diyetinizden yoksun bırakmanız gerekir. Örneğin, elyaf veya yağ miktarı yüksek besinler, sindirimde zorluk çıkarabilir. Elyaf sağlıklı olarak kabul edilir, ancak görevi zayıflamaktır çünkü amacı kesintisiz olarak sistemden geçmek ve zamanla biriken yağlı tortuları temizlemektir.

Yüksek yağlı besinler de sorunlu olabilir. Yüksek yağlı besinler tüketimden sonra uzun süre midede oturur.

Sindirim probleminiz varsa kaçınmanız gereken spesifik besinler:

⦁ Sığır eti
⦁ Çiğ sebzeler
⦁ Çiğ meyve
⦁ Fast food
⦁ Baharatlı yiyecekler ve baharatlar
⦁ Şekerli besinler
⦁ Yağlı besinler
⦁ Çay, kahve, alkolsüz içecekler

Sindirimi Kolay Besinler
İrritabl bağırsak sendromu, Crohn hastalığı ve basit hazımsızlık gibi kronik konulardan muzdarip olan insanlar, yedikleri yiyecekleri dikkatle izlemek isteyecektir. Sindirimi zor besinler, bu koşullarla bağlantılı belirtileri arttırmaktadır. Sağlıklı, kolay sindirilebilen bir diyet şunları içermelidir:

 

sindirimi-kolay-gıdalar

 

Az yağlı protein
Vücudunuz hayatta kalabilmek için proteine ​​ihtiyaç duyar, ancak sindirim problemleri yaşarsanız yağ proteinlerinden kaçınmak istersiniz. Kızarmış balık, kızartılmış et ve fasulye gibi yüksek yağlı yiyecekleri sınırlayın.

Düşük lifli Karbonhidratlar
Araştırmalara göre, karbonhidratlar kolayca sindirilmiş besinlerin iyi bir seçimidir. Bununla birlikte, elyaf kolaylıkla sindiremez değildir ve ishal veya şişkinlik gibi belirtileri tetikleyebilir. Sağlık uzmanları günde en az dört porsiyon karbonhidrat önermektedir, ancak sindirim problemleri yaşıyorsanız bunlar 2 gramdan fazla tahıl veya pirinç içermemelidir.

Sindirimi kolay bir diyet için önerilen karbonhidratlar arasında şunlar bulunur:

⦁ Beyaz ekmek
⦁ Simit
⦁ Mısır unu
⦁ Beyaz pirinç
⦁ Yulaf
⦁ Beyaz un

İyi pişmiş sebzeler
Sebzeler herhangi bir diyetin önemli bir parçasıdır, ancak sindirmeleri zor olabilir. Sebzelerin pişirilmesi sistemi daha kolay hale getirir ve vücudun beslenme yoluyla ihtiyaç duyduğu şeyleri almasını sağlar. Yeşil yapraklı sebzeler çözülmeyen elyaf bakımından zengindir, sindirimi kolaydır.

Sebze sindirimi kolay bir diyet dahil etmek için:

⦁ Havuçlar
⦁ Marul
⦁ Pancar
⦁ Yeşil fasulye
⦁ Kabaklar ve mantarlar
⦁ Ispanak
⦁ Patates (düşük yağlı)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir