Selenyumun Faydaları Nelerdir?

Selenyum, bazı gıdalarda doğal olarak bulunan, diğerlerine eklenen ve bir besin takviyesi olarak bulunan bir eser elementtir. Sadece küçük miktarlarda gereklidir, ancak vücutta metabolizma ve tiroid fonksiyonu gibi önemli süreçlerde önemli bir rol oynar.

Selenyumun Faydaları

Bağışıklık sistemini güçlendirir
Bağışıklık sistemi, potansiyel tehditleri tespit ederek ve bunlarla mücadele ederek bedeni sağlıklı tutar. Bunlar bakteri, virüs ve parazitleri içerir. Selenyum bağışıklık sisteminin sağlığında önemli bir rol oynar. Bu antioksidan, vücutta oksidatif stresin azalmasına yardımcı olur, bu da iltihabı azaltır ve bağışıklığı artırır. Ek olarak, selenyum takviyeleri influenza, tüberküloz ve hepatit C’li hastalarda bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Kanseri önler
Selenyumun bir dizi hücresel sürecin önemli bir parçası olduğu bulunmuştur ve bu, vücudun kanserli aktiviteye cevabını içerir. Çalışmalar, normal selenyum alımının, özellikle prostat, kolorektal ve akciğer kanserleri açısından kanserli hücre oluşumunda ciddi bir azalmaya neden olabileceğini göstermiştir. Selenyum, aynı zamanda otomatik hücre ölümü olarak da bilinen apoptozu uyarabilen çeşitli enzimatik reaksiyonlarda önemli rol oynar. Özellikle sağlıklı hücrelere zarar vermeden tüm tehlikeli kanser hücrelerini öldürür.

 

selenyumun-faydalari-nelerdir

 

Kalbin sağlığı
Kalp hastalıkları, sağlıksız yaşam tarzı nedeniyle ortaya çıkar. Bu, vücutta biriken aşırı miktarda yağdan kaynaklanır. Diyette selenyumun uygun tüketimi kalp hastalığını azaltabilir. Selenyum, kolesterolün oksidasyonunu ve kanın pıhtılaşmasını azaltabilir.

Saç dökülmesini önler
Çok fazla saç dökülmesi, daha fazla selenyum alımına ihtiyaç duyduğumuz belirtilerden biridir. Selenyum sağlıklı saçlarımız için önemli rol oynayan iz mineralidir. Saçlarımız protein içerdiğinden, zengin proteinli besin tüketmeliyiz. Selenyum vücudumuza protein alımını sindirir. Ayrıca, enzim sentezleme sürecinin de antioksidan reaksiyonunu arttırmasına yardımcı olur.

Astım belirtilerini azaltmaya yardımcı olur
Gözlemsel çalışmalar, kronik astımlı hastaların daha düşük selenyum seviyelerine sahip olduklarını göstermiştir. Çalışmalara göre, astımlı kişiler selenyum takviyeleri aldıklarında, plasebo alanlardan daha az astımla ilgili belirtiler yaşamaktadırlar. Uzmanlar selenyum desteğinin kronik astımlı hastalar için ilaca yararlı bir ekleme tedavisi olabileceğini düşünmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir