Saman Nezlesi Tedavisi Var mı?

Günümüzde saman nezlesinin tedavisi bulunmamaktadır fakat belirtilerin hafifletilmesine yardımcı olabilecek bazı ürünler mevcuttur. Durum genellikle anti-histamin gibi reçetesiz ilaçlarla yönetilebilir, ancak daha şiddetli ve kalıcı belirtileri olanlar için kortikosteroidlerin veya immünoterapinin kullanılması gerekebilir. Saman nezlesinin tedavi seçenekleri aşağıda daha ayrıntılı olarak açıklanmaktadır.

Antihistaminikler

Loratadin ve azelastin gibi antihistaminikler histamin adı verilen ve genellikle alerjenlere tepki olarak vücut tarafından salınan kimyasalın etkisini bloke ederek saman nezlesinin semptomlarına karşı koyar. Histamin, kırmızı, kaşıntılı gözler ve burun akışı gibi alerjik belirtilere neden olan bir bağışıklık tepkisini tetikler. Dolayısıyla F histamini durdurmak bu reaksiyonların oluşmasını önler. Bu ilaçlar hap olarak veya burun spreyi şeklinde alınabilir. Antihistaminikler ya gerektiği zaman, ya da saman nezlesi geliştikçe ya da koruyucu bir ilaç olarak kullanılabilecekleri gibi, yüksek polen sayısının tahmin edildiği günlerde kullanılabilirler. Doğal antihistaminik besinler nelerdir başlıklı yazımızı okuyarak, saman nezlesi tedavisinde kullanabileceğiniz doğal besinler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 

Antihistaminikler

 

Kortikosteroidler

Kortikosteroidler, saman nezlesinde anti-inflamatuar etkileri için kullanılır. Bu virüsler, burun ve sinüslerin astarında meydana gelen iltihaplanmayı, polen ile temas ettiğinde azaltabilir. Bu, saman nezlenin belirtilerinin gelişmesini engeller. Kortikosteroidler antihistaminiklerden daha etkilidir ve bu nedenle antihistaminiklerle reaksiyona girmeyen hastaların tedavisinde kullanılmaktadır. Antihistaminikler engellenmiş bir burun yaşayamaz, bu nedenle başlıca belirtileri bloke olmuş bir burundan muzdarip kişiler için kortikosteroidler de verilebilir. Bir kadın hamile ya da emziren bir antihistamin yerine kortikosteroid reçete edilebilir. Kortikosteroidler, semptomlar genellikle başlamadan önce birkaç hafta düzenli olarak alındığında en etkilidir.

Burun tıkanıklığı gidericiler

Bu virüsler, burun tıkanıklığını gidermek için saman nezlesine neden olabilir. Burun tıkanıklığı giderici virüsler, burun vaskülatüründe şişmeyi azaltır; burun kanalı açılır ve nefes almasını kolaylaştırır.

İmmünoterapi

Sürekli ve şiddetli saman nezlesi için, bir doktor immünoterapiye tavsiyede bulunabilir; hastaya tetiklediği alerjik tepkilere direncini arttırmak için artan miktarda polen maruz bırakılır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir