Sağlıklı Bir Uyku İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlıklı bir uyku, beden ve zihin sağlığımız için olmazsa olmaz koşullardan biri. Bedenin ve beynin kendini onarması uyku esnasında gerçekleşir, gün içinde edinilen bilgiler hafızaya kaydedilir. Uyku, vücudun hastalıklara karşı direncini artırır. Dolayısıyla sık sık hasta olmanın nedenlerinden biri de, yetersiz, düzensiz uykudur. Sağlıklı bir uyku için dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Stresli ve gergin bir şekilde yatmayın. Uyumadan hemen önce kitap okumak, sakin bir müzik dinlemek zihninizi yatıştırır, endişelerinizi unutmanızı sağlar. Dolu bir mideyle uyumayın. Yatmadan en az üç saat önce yemeyi bırakın. Yine geç vakitte kahve ve sigara içmekten sakının.

Beden sağlığınıza uygun bir yatak, yastıklar, gürültüden uzak, yeterince loş, havalandırılmış bir yatak odası, rahat bir uyku çekmeniz için olmazsa olmaz etkenlerdendir.

Sağlıklı beslenmeye özen gösterin. Uyku ilaçlarında kullanılan magnezyum eksikliği de stresi arttırabilir ve uyumanıza engel olabilir. Bunun için içeriğinde magnezyum bulunan ıspanak, muz, avokado, bitter çikolata gibi besinlerden tüketebilirsiniz.

Sabahları erken uyanmayı alışkanlık haline getirmek, gece düzenli ve rahat bir uyku uyumanızı sağlar. Tatil günlerinde de uyuma ve uyanma vakitleriniz bozulmazsa, vücudunuz da bu ritme alışacaktır.

Hepimiz alarm çalınca, beş dakika sonra kalkacağımıza söz veririz. Özellikle gözlerinizi açıp, uyandığınız anda tekrar gözlerinizi kapatmak hata olacak ve daha çok uyumak, bedeni daha dinç hale getirmeyecektir.

Teknolojiyi yatak odanızın dışında bırakın. Cep telefonları, televizyon gibi elektronik cihazlar, zihninizi meşgul ederek uykuya dalmanızı erteler. Uyumadan önce yatıştırıcı bir bitki çayı içmek, ılık bir duş almak rahat uyumanızı sağlayacak diğer çözümlerdir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir