Nasıl Kolay Hamile Kalınır

Kolay ve hızlı bir şekilde gebe kalmak için kadınların ovulasyon (yumurtlama) günlerini doğru bir şekilde hesaplamaları gerekiyor. Bunu takip edebilmek için bir takvim tutulabilir. Yumurtlama günlerine yakın zamanda cinsel ilişkide bulunulduğu takdirde, gebe kalma olasılığı da artacaktır. Âdetleri düzenli olan kadınların yumurtlama dönemi, âdetin ilk gününden, bir sonraki âdetin ilk gününe kadar olan toplam gün sayısından 14 çıkarılarak bulunur.

Bu standart 28 günlük âdet döngüsü için geçerlidir. 30 günlük bir periyoda sahip olan kadınlarda ise yumurtlama, 16. güne denk gelir. Yumurtlama döneminden 2-3 gün öncesi ve sonrası cinsel birliktelik sıklığı arttırılırsa, hamile kalma ihtimali de bir o kadar artar. Her gün ilişkiye girmek, sperm sayısını azaltabileceğinden, çiftlere özellikle yumurtlama döneminde gün aşırı cinsel ilişkiye girmeleri önerilir.

Sigara ve fazla alkol, gereksiz ilaç kullanımı, sperm kalitesini ve sayısını etkileyebileceği için, bebek sahibi olmak isteyen anne ve baba adaylarının özellikle sigarayı bırakmaları tavsiye ediliyor. Uzmanlar dar, rahatsız kıyafetler giymekten ve fazla sıcak ortamlardan kaçınmayı öneriyor. Ayrıca bu dönemde stresten, yoğun çalışma temposundan uzak durmaya da özen gösterilmeli.

Fazla kafein tüketimi, gebe kalma ihtimalini düşürüyor. Bu nedenle aşırı kahve tüketiminden sakının. Yaş, kolay hamile kalmayı etkileyen faktörlerden bir diğeri. Özellikle 35 yaşın altındaki kadınların daha kolay hamile kaldığı belirtiliyor.

Cinsel birleşme sonrası, belin altına yastık koyarak bir süre daha yatmak, spermlerin daha uzun süre içerde kalmasını sağlıyor. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme şekli, düzenli vitamin, mineral alımı, günlük ağır olmayan spor ve egzersizler ile afrodizyak etkili besinleri tüketmek, gebe kalma olasılığını artıran diğer hususlar.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir