Mutlu Bir Hamilelik İçin Öneriler

Mutlu bir hamilelik, bebeğin sağlıklı gelişimi, annenin ve etrafındakilerin karşılarına çıkan sorunlarla daha rahat başa çıkabilmesi ve düşük riskini azaltması nedeniyle önemlidir. Gebeliğe bağlı tansiyon yükselmesi ve gebelik şekeri gibi sorunlar, anne adaylarının yoğun strese girdiği, stresle başa çıkamadığı durumlarda daha çok ortaya çıkıyor. Anne kaygılı ve mutsuz olunca, bu olduğu gibi karnındaki bebeğe de yansıyor.

Mutlu bir hamilelik için az az ve sık sık, dengeli, sağlıklı beslenmek, yeterli vitamin almak, bol su tüketmek gerekiyor.

Eğer anne adayı tek başına hazırlık yapmakta zorlanıyorsa, kendisi ya da eşiyle kurslara katılarak, uzman birinden yardım alabilir, kendisiyle aynı deneyimleri yaşayan insanlarla tanışabilir. Bu süreçte düzenli doktor kontrolü ihmal edilmemeli.

Yine gebelik esnasında, doktor ve uzman eğitmen eşliğinde düzenli spor yapmak stres faktörünü en aza indirmeyi sağlıyor. Yüzmek, hamile pilatesi, yoga, yürüyüş gibi seçenekler mevcut.

Hamilelikte yük ayaklara bindiği için özellikle ayak masajı ya da hamilelere özel masaj yaptırmak, annenin rahatlamasını sağlayacaktır. Aynı zamanda rahat, sağlıklı bir kıyafet ve ayakkabı seçimi, ağrıları ve sakatlanma riskini, terlemeyi mümkün olduğunca önleyecektir.

Evin bol gün ışığı alması ve havadar olması, annenin rahatlamasını sağlayacaktır.

Hamilelik boyunca keyif alınan hobileri, el işlerini sürdürmek, arkadaşlara vakit ayırmak, müzik dinlemek ve kitap okumak ruhun beslenmesi ve pozitif düşünce için önemli aktiviteler.

Kabızlık ve hemoroit, hamilelikte karşılaşılan ve anne adayının yaşam kalitesini oldukça düşüren sorunlardan biri. Bu sorunla başa çıkabilmek için, günde en azından iki-üç litre su ve ev yapımı komposto içmek, lifli gıdalar yemek, yürüyüş ve egzersiz yapmak faydalı olacaktır.

Yulafın yoğurtla tüketilmesi de lif ve probiyotik ihtiyacını karşılaması açısından önemli.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir