Lazer İle Dövme Çıkarma İşlemi Nasıl Yapılır

Dövme tarih boyunca çeşitli topluluklarda çeşitli inançlar , gelenekler , mertebe , sınıfsal ayrım gibi kavramları simgeleştirmede kullanılmış bir araçtır. Günümüzde benzer özellikleri halen taşımakla birlikte bağımlılık yaratan bir hobi halini de almıştır. Modern çağın  da getirileri sayesinde kalıcı dövme yapan dövme stüdyoları oldukça artmış ve kendine has bir sektör oluşturmuştur.  Uzun yıllar taşınacak olan kalıcı dövmeler ne yazık ki ya ilk seçim sırasındaki bazı hatalardan ya da bazı özel durumlardan dolayı sildirilmek istenmektedir.

Bazı dermatolojik losyonlar ve kremler de dövme temizleme işlemi yapmaktadır ancak bu yöntemler lazerle temizleme yöntemine göre daha uzun soluklu ve başarı sonucu düşük yöntemlerdir. Maddi açıdan daha pahalı zaman açısından da oldukça uzundur. Lazerle dövme temizleme yöntemi aralıklı seanslarla yapılmaktadır. Minimum seviyede ağrı hissi yaratan bu işlemde , uygulandığı süreçte ağrı giderici ve bölgeyi uyuşturucu kremler kullanılabilir. Bu yüzden lazerle dövme temizleme işlemi ağrısız bir yöntem olarak kabul edilir.

Lazerle dövme silme işlemi , lazerin pigment hücrelerini parçalamasıyla  birlikte aşamalı olarak dövmenin silinmesidir. Farklı renklerdeki dövmeler için farklı lazerler kullanılabilir. Üzerinde uzun yıllar çalışılmış olan bu yöntem yaptırılmadan önce lazer işlemini yapacak olan merkezin steril ortamı , çalışanların sertifika yeterlilikleri ve bilinen , kaliteli bir yer olması sağlık açısından çok önemlidir. Yanlış müdahaleler cilt kanseri , egzema gibi bir çok deri hastalığını beraberinde getirebilir.  Bunun sebebi lazerin deri altında ki boyayı küçük parçalara ayırması ve parçaların hücreler tarafından yenip lenf dolaşımı ile deriden atılmasıdır.

Kırmızı , mor , yeşil , sarı gibi dövme renkleri en zor silinen ve tamamen silme yönteminde başarısız olan renklerdir. Yeni yapılan ve ya 1 yılını tamamlamamış dövmeler oldukça zor silinirken uzun yıllardır tende durmakta olan dövmeler daha kolay ve kesin olarak temizlenebilir. Ten faktörleri de bu konuda belirleyici olacağından lazer yöntemi kişisel bir yöntemdir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir