Lazer Epilasyon Nedir

Lazer epilasyon, vücuttaki istenmeyen tüyleri gidermek için kullanılan yaygın bir kozmetik prosedürdür.

Lazer epilasyon, saçın vücuttan atılması gereken alana yönlendirilmiş yüksek yoğunluklu ışıkların kullanılmasını içerir. Lazer ışınları, seçici olarak follikül içerisindeki pigment tarafından absorbe edilerek derideki kıl foliküllerine nüfuz eder ve yok eder.

Lazer epilasyon ile tedavi edilebilen vücudun alanları şunları içerir:

  • Göğüs
  • Boyun
  • Omuzlar
  • Bikini alanı
  • Yüz (ör. Üst dudak ve çene)

 

Lazer epilasyon sonrası

 

İşlem öncesi ve sonrası

Lazer epilasyon prosedürü başlamadan önce, dermatolog hastanın tıbbi geçmişini gözden geçirmeli ve hastanın sağlıklı olduğundan emin olmak için fizik muayene yapmalıdır. Prosedürün nasıl dahil edeceğini ve hastanın bu aşamada neler bekleyebileceğini tartışmanın yanı sıra, sahip olabilecekleri herhangi bir soruyu yanıtlamak önemlidir.

İşlemden önceki iki hafta içerisinde hastalara güneşlenme, tabaklama, mumlama, kimyasal soyma ve kollajen enjeksiyonlarından kaçının. Cildi tahriş edebilecek parfümler ve diğer kimyasallardan da tedaviden önce ve sonra kısa süre kullanılmamalıdır. Ek olarak, bazı ilaçların, aspirin ve diğer anti-inflamatuar ilaçlar gibi kanama riskini azaltmak için prosedürden önce durdurulması gerekebilir.

İşlem sırasında, lazer ışınlarını veren el tipi bir alet, tedavi edilecek alanın cildi üzerine bastırılır. Kullanılan lazer türüne bağlı olarak, cildi zarardan korumak için bir jel veya cihaz kullanılabilir.

Sonuçlar

Çoğu insan için bölgedeki saçları kaldırmak ve gelecekteki büyümeyi azaltmak için bir dizi tedavi gereklidir. Tedavilerin büyük bir çoğunluğu saç büyümesinde kalıcı bir azalmaya neden olur. Bazı insanlar, epilasyon işleminin tamamlandığını fark edecek ve bu da uzun süre sürebilir. Bununla birlikte, çoğu insan saç büyümesinde arzulanan azalmayı sürdürmek için bazı bakım tedavilerine ihtiyaç duyacaktır.

Her bireyin lazer epilasyon nasıl tepki vereceğini tahmin etmek mümkün olmamakla birlikte, teknik ışık deride koyu saçlı kişiler için en iyi sonuçlara sahip olma eğilimindedir. Bununla birlikte, daha yeni teknolojilerin kullanıma girmesiyle, tüm saç ve cilt tiplerine sahip bireyler için daha etkili hale gelmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir