Kuru Ciltler İçin Bakım Önerileri

Doğuştan veya beslenme bozuklukları, hava değişimleri gibi nedenlerle cildinizde kuruluk meydana gelebilir. Özellikle kış aylarında cildiniz kurur ve çatlayarak dökülmeye başlar. Kuru ciltler yağlı ciltlere göre daha hassas olup, çabuk kırışmaya ve yaşlanmaya meyillidir. Kuru bir cilt yapınız varsa veya dış etkenlerle cildinizde zaman zaman kuruluk meydana geliyorsa cildinizi nemlendirmeyi aksatmamalı ve güneşin zararları ışınlarından korunmalısınız. Unutmamalısınız ki güneş yalnızca yazın değil kışın da zararları ışınlara sahiptir. Bu nedenle yaz kış güneş koruyucuları kullanmalısınız.

Cildinizdeki kuruluğu gidermek için nemlendirici kremler kullanabilirsiniz. Ancak bu kremler mümkün olduğu kadar doğal içerikli olmalıdır.

Özellikle kuruluğun fazla olduğu günlerde yüzünüzü ılık içme suyu ile yıkamalısınız. Yüzünüzü ve vücudunuzu yıkarken klasik sabunlardan ziyade kuru ve hassas ciltler için özel olarak üretilen yüz yıkama jelleri ve duş jellerini kullanmalısınız. Duştan çıktığınızda cildinizi nazikçe kurulayıp hafif nemli bırakın. Ardından hemen günlük olarak kullandığınız nemlendirici krem ve yağınızı cildinize uygulayın. Bu şekilde cildiniz daha nemli kalacaktır.

Ayrıca cildinizi nemlendirmek için doğal maskeler de son derece işinize yarayacaktır. Türk kahvenizi içtikten sonra telvesini atmayıp 2 tatlı kaşığı kahve telvesinin içerisine 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ekleyin ve karıştırın. İçerisinde bir çay kaşığı bal da ekleyebilirsiniz. Kahveli karışımı yüzünüze dairesel hareketler ve yavaşça masaj yapar gibi uygulayın. 10 dakika bekletmeniz ideal olup sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayın ve ardından nemlendirici bir ürün kullanın. Bu maskeyi haftada en fazla iki kez tekrarlayabilir ve yüzünüzü nemlendirebilirsiniz.

Yumurtanın kokusu sizi ve evdeki diğer kimseleri zorlayacak olsa da 1 yumurtanın sarısını 1 tatlı kaşığı zeytinyağıyla karıştırıp yüzünüze sürdükten sonra 15 dakika bekletip ılık suyla yıkayabilirsiniz. Kakao yağı, Hindistan cevizi yağı ve gül yağı gibi ürünler de cildinizin nemlenmesinde işe yarayacaktır. Ancak bu maskelerin hepsini bir arada uygulamamalı, bir maskeyi haftada en fazla iki kez uygulayıp olumlu sonuç alırsanız düzenli kullanmaya devam etmelisiniz.

Ayrıca cildinizin nemlenmesi ve kuruluğun önlenmesi açısından vücudunuzdaki su oranı da son derece önemlidir. Bu nedenle günlük su tüketimini ihmal etmemeli, günde en az 2 litre su tüketmeye özen göstermelisiniz. Cildinizdeki kuruluk problemi geçse dahi nemlendirici ürünlerin kullanımına devam etmeli, cildinizin bakımını düzenli olarak yapmalısınız.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir