Küçük Mutfaklarda Dekorasyon

Günün önemli bir kısmını geçirdiğimiz, güne keyifli başlamanın, arkadaş ve aile yemeklerinin merkezi mutfaklarımızın kullanışlı olması, yeme ve dinlenme kalitemizi etkiliyor.

Eğer küçük bir mutfağa sahipseniz, uygulanacak dekorasyon kilit öneme sahip. Duvarların renginden, seçeceğiniz mobilyaya, hatta saklama çözümlerine dek en ufak ayrıntı bile ya aydınlık, ferah bir his veren, kullanışlı bir mutfağa sahip olmanızı sağlar ya da aynı yeri kapalı, basık, bunaltıcı bir ortama dönüştürebilir.

O halde, küçük mutfağınızı nasıl evin en güzel ve kullanışlı yeri haline getirebileceğinizi anlatalım.

Duvarlara ve mobilyalara hakim renk, açık tonlarda ve özellikle beyaz olursa, ferahlık hissi artar ve daha geniş bir alan izlenimi yaratır. Tezgâh üzerinde kullanılmayan eşyaları, gereksiz mutfak aletlerini kaldırarak, mıknatıslı baharatlıklar kullanarak, yine daha kullanışlı bir ortam yaratabilirsiniz. Bu eşyaları, duvara monte raflara, hatta pencere ya da kapının üst kısmına yerleştireceğiniz bir rafa koyarak, kapı arkası askılık kullanarak yer tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Eğer mutfağınızda yemek masası olmasını istiyorsanız, mutfağınızın ölçüsüne göre kestirebileceğiniz ahşap bir rafı duvara monte ederek kullanabilirsiniz. Katlanır bir masa tercih ederseniz, kullanılmadığı zaman yer kaplama sorunu da ortadan kalkacaktır. Yine katlanan plastik sandalye tercih edilmesi, yer sorununu çözmeye hayli yardımcı olacaktır. Hatta duvara monte edeceğiniz iki askıyla, sandalyelerinizi yerden de yüksekte muhafaza etmeniz mümkün, böylece temizlik yapmanız da kolaylaşacaktır.

Küçük mutfağınızın ferah ve aydınlık görünmesi için, ufak saksılarda taze nane, maydanoz gibi bitkiler yetiştirmekten de çekinmeyin. Hem yemek yaparken elinizin altında taze bitki bulunacak, hem de mutfağın havasını değiştirecek.

Küçük bir mutfağın dekorasyonunda dikkat edilebilecek diğer hususları şu şekilde sıralayabiliriz: dolap kapağına monte edilmiş çöp kovası, yer kaplayan tencere kapakları için ayrı bir saklama çözümü yaratmak, sık kullanılan aletleri, malzemeleri göz önünde tutarak, kullanılmayanları kaldırmak, aranılan malzemeyi kolayca görmek için cam veya üzeri etiketli kavanozlar seçmek, kupaları, kadehleri askıya asmak, buzdolabının ve aspiratörün üstünü mıknatıslı saklama çözümleri için kullanmak.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir