Köpek Beslemenin Yararları Nelerdir?

Zorlu ve yorucu bir günün ardından köpeğinizle vakit geçirmeniz sadece ruh halinizi aydınlatmaz, aynı zamanda genel sağlık durumunuzu da olumlu şekilde etkiler. Köpekler cana yakın canlılardır ve sahiplerini çok severler.

Bilimsel çalışmalar, bir köpeğe sahip olmanın stresi hafiflettiğini ve kardiyovasküler sağlığı geliştirdiğini ortaya çıkarmıştır. Köpeğinizin parkta yürümesinin, başka bir köpek sahibiyle görüşmeye başlama şansı vermesi oldukça yaygındır. Yani, bir köpek arkadaş edinmenize ve sosyal hayatınızı geliştirmenize yardımcı olabilir. Peki, köpek beslemenin yararları nelerdir?

 

kopek-beslemenin-yararlari

 

Köpek Beslemenin Yararları

Köpek beslemenin yararları arasında kan basıncını düşürmekten psikolojik anlamda rahatlamaya kadar pek çok etki söz konusudur. Köpek beslemenin diğer yararları, aşağıda açıklanmıştır.

Eklem ağrılarını hafifletir
Sağlıklı ve enerjik bir köpek, düzenli bir yürüyüşe çıkmanız için sizi motive edecektir. Yapılan bir araştırmaya göre, köpek sahipleri sahip olmayanlara göre ortak hastalıklara %33 daha az duyarlı.

Sigarayı bırakmanıza yardımcı olabilir
Evde bir köpeğe sahip olmak, sigarayı bırakmanın mükemmel bir yoludur, bu da birçok sağlık sorununa katkıda bulunur. Sigara içmek, dört bacaklı arkadaşınızın sağlığı üzerinde zararlı etkilere neden olur. Birçok çalışma, evcil hayvanınızın duman nedeniyle cilt problemleri yaşayabileceği sonucuna varmıştır. Bu nedenle, bir evcil hayvana sahip olmak sigarayı bırakmak ve sağlığınızı iyileştirmek için sizi motive edebilir.

Kan basıncı düzeylerini düşürür
Yüksek tansiyon seviyeleri hipertansiyon gibi kardiyovasküler sorunlara yol açar. Üst düzey insanlar üzerinde yapılan bir araştırma, stresin sağlığı olumsuz yönde etkilediğini ortaya koymuştur. Sonuç olarak, çoğu durumda kan basıncı seviyeleri artar. Günlük olarak bir köpekle vakit geçirme, zihinsel stres nedeniyle kan basıncını kontrol altında tutabilir.

 

kopek-beslemenin-faydalari

 

Kilo vermenize yardımcı olur
Bir köpeğe sahip olmak, gün içerisinde onu bazı ihtiyaçları için sokağa çıkarmanızı gerektirir. Bu da, her gün belirli süreyle yürüyüş yapmanızı sağlar ve doğal olarak, kilo vermenize olumlu olarak katkı sağlar.

Enerjik tutar
Bir evcil hayvanınızın olması monoton ve sıkıcı hayatınızda hoş bir değişiklik olabilir. Bir evcil hayvana sahip olmakla bağlantılı günlük aktivitelerin, yaşamınızın kalitesini en nihayetinde etkileyen enerjik olmanız için çok önemli bir rol oynadığını unutmayın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir