Kolay Ve Lezzetli Pilavlar Nasıl Yapılır?

Pilavı birçok yemeğin yanında tercih ederiz. Oldukça doyurucu ve lezzetli olması tercih edilmesini sağlar. Fakat her pilav lezzetli olmaz. Bunun nedeni; bazı püf noktalarına dikkat edilmemesidir.

Peki lezzetli pilav yapmak için nelere dikkat etmeliyiz? Kolay ve lezzetli pilav nasıl yapılır?

Gereken malzemeler;

1. Pilav

2. Bulyon

3. Şehriye

4. Margarin ya da tereyağ ve sıvı yağ

Kolay ve lezzetli pilav yapmak için yapılması gerekenler;

1. İlk olarak pilavımızın lezzetli olması için pirinçlerimizi bir gün önceden ya da sabahtan tuzlu sıcak suda bekletmeliyiz. Pilavımızı ne kadar çok ıslatırsak o kadar lezzetli olacaktır.

2. Eğer pirincimizi önceden uzun süre ıslatmışsak; 1 bardak pirince 1 bardak sıcak su olacak şekilde pilavımızı yapabiliriz. Eğer kısa süre ıslatmışsak; 1 bardak pirince, 1. bardaktan az su koyarak pilavımızı yapalım.

3. Pilavımızı hem sıvı yağ hem de katı yağ ile karıştırarak yaparsak pirinçlerimiz hem daha parlak hem de pilavımız daha lezzetli olacaktır.

4. Yağımıza pirinç ve şehriyelerimizi atmadan önce iyice kızıp köpürmesini beklemeliyiz.

5. Daha sonra şehriyelerimizi koyu renk olana kadar kavurup pirinçlerimizi koymalıyız.

6. Ardından pirinçlerimizi ekleyip tuzunu hemen koymalıyız. Tuzu burada koymamız pirinçlerimizin kırılmasını önleyecektir.

7. Daha sonra kaynamış suyumuzu pilava dökerken bulyonumuzu da beraber eritip dökelim. Suyu fazla koymamaya dikkat edin yoksa pilavımız lapa olabilir.

8. Pilavımızı güzelce kaynattıktan sonra göz göz olmaya başlayınca pilavımızı kısalım ve kısık ateşte 15 dakika kadar daha pişirelim.

İşte bu kadar kolay, lezzetli ve kolay pilavımız hazır.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir